HepiSorKategori: SağlıkBrazilian shorthair kedimin damak yarığı olduğu söylendi
brkmrgn 2 sene önce sordu

Merhaba 2 hafta önce brazilian shorthair sahiplendim kedim 9 aylık kısır dişi. Sahiplendiğim kişi doğuştan damak yarığı olduğunu söyledi ameliyat olduğunu ve yarasının geç iyileşeceğini söyledi ağzını açıp baktığımda ise daha önce ameliyat olmadığını farkettim ve damağında serçe parmak ucu büyüklüğünde delik gördüm. Yemesinde ve içmesinde problem yok zayıf bir kedi de değil fakat özellikle sıvı birşeyler yediğinde yemekten sonra hapşuruyor 4 -5 defa burnundan etrafa mukoza bazende yediği mama sıçrıyor çözüm öneriniz nedir?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Yarık damak, ağzın çatısının doğru bir şekilde kaynamadığında ve ağız ile sinüs arasında ortaya çıkan bir doğum kusurudur. Bu durum gebelik sırasında ortaya çıkar ve genellikle doğumda veya doğumdan sonra oldukça belirgindir. Yarık damak, burun geçişi ile ağız arasında bir açıklığa neden olur.

Belirtiler;

Yarık damak probleminde belirtiler şunlardır:

  • Burun akması
  • Öksürme
  • Aspirasyon pnömonisi ( Yutulan ve akciğerlere ulaşarak ciddi problemler yaratan yiyeceklerden kaynaklı )
  • Solunum güçlüğü (Aspirasyon pnömonisi nedeniyle)
  • Emme ve beslenme zorluğu (yavru kedilerde)
  • Yavaş büyüme
  • Kilo kaybı
  • İştahsızlık

 

Nedenler;

Yarık damak, genellikle kalıtsal olarak doğuştan gelen bir hastalıktır. Norveç orman kedileri, İran kedileri, Ragdoll ve Siyamlarda bir cins yatkınlığı bulunur.

Yarık damak, hamile dişi kedilerin teratojenik kimyasallara (normal embriyogelişimine müdahale eden ve düşüğe sebep olan kimyasallar) maruz kalmasından da kaynaklanabilir . Bu durum bazı ilaçlar , aşırı A ve D vitamini sebebiyle de görülebilir. Bu durumlarda yavru kedi yarık damaklarla doğabilir.

Tedavi ;

Tedavi, problemin cerrahi operasyon ile düzeltilmesidir. Cerrahi düzeltme genellikle 3-4 aylık olana ertelenir. Damaktaki açıklığın tamamen kapanması için genellikle birden fazla ameliyat gerekir.

Beslenme ise son derece önemlidir. Kusmayı ve geri püskürtmeyi önleyecek sonda ile besleme önerilebilir. Bu konuda veteriner hekiminizin muayenesinin ardından gerekli önlemler belirlenecektir. Yarığın durumu ve seviyesi sürecin ilerleyişinde belirleyicidir.

 

Geçmiş olsun

brkmrgn 2 sene önce yanıtladı

Cevabınız için teşekkür ederim. Ankara’da nereye yönlendirirsiniz tedavi için.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bu tarz komplike olgularda uzman bir cerrahi hekiminin opere etmesini öneririm. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hastanesi bu konuda ilk önerebileceğim yer. Bunun dışında yine uzman hekimlere sahip hastaneler şu şekilde ;
 

Geçmiş olsun
 

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?