HepiSorKategori: BakımBritish shorthair kedilerimizin çiftleşmesi sorun yaratır mı?
bskze 2 sene önce sordu

Merhaba,

Biri 4 aylık dişi, diğeri 3 aylık erkek 2 british shorthair kedimiz var. Kedilerimin çiftleşmesi sorun yaratır mı? Hem davranış olarak hem de sağlık olarak ikisine etkileri ne olur?

Sürekli yavru sahibi olmak istemiyorum bir noktada kısırlaştırmayı düşünüyorum fakat bir seferlik çiftleşmeleri onlar için sorun yaratır mı? Kulaktan dolma bir sürü bilgi aldığım için size danışmak istedim. Çiftleşmenin kedilerime vereceği bir sağlık sorunu olur mu?

Kısırlaştırmayı öneriyorsanız kaçıncı ayda bu işlemi yaptırmalıyım?

Teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
British Shorthair ırkı diğer kedi ırklarına kıyasla oldukça geniş veya çeşitli bir gen havuzuna sahiptir. Gen havuzları daha küçük olduğunda, bu bazı sağlık problemlerinin görülme sıklığını arttırır. Çekinik genler üzerinde birçok kusur ve ciddi genetik anomaliler taşınırken, gen çeşitliliği daha az ise bu genlerdeki problemlerin gelecek nesillerde görülme sıklığının 2 kat artması daha olasıdır. 
 
Davranış olarak muhtemelen British shorthair ırklarının karakteristik özelliğine sahip olacaklardır. Bu ırk sıcak, sakin ve şefkatli olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, kediler nadiren “kucak kedisi” olurlar 🙂  Kedinizin size yakın oturması üstünüzde yatmasından daha olasıdır 🙂  Tabi ki yürüdüğünüzde arkanızda yakından takip eden bir kedi fark edebilirsiniz. British Shorthair kedileri hem aileler hem de sessizlik için idealdir. 
 
Araştırmalar, kedilerin insanlarla, oyuncak veya yiyecek isteklerinden daha fazla sosyal etkileşime sahip olduklarını göstermektedir, bu nedenle kedilerinize yeterli oyun zamanını ayırdığınızdan emin olmalısınız.
 
Kısırlaştırma konusunda biraz bilgi vermem gerekirse, son yıllarda da devam etmekte olan tartışma konularından biri de erken kısırlaştırma ile geç kısırlaştırma arasındaki farklardır.  
 
Kedilerde erken kısırlaştırmanın ciddi sağlık sorunları ile ilişkili olmadığı ve fiziksel veya davranışsal gelişmeyi olumsuz etkilemediği kanıtlanmıştı. Ayrıca vücutlarındaki yağ oranının düşük olması nedeniyle anestezinin daha kısa sürede vücuttan atılabilmesinin avantaj olduğu da söylenmişti. Bu çalışmaların sonucunda 1 kg’ın üzerindeki en az 6 haftalık olmak üzere kedilerin kısırlaştırılabileceği belirtiliyor. 
 
Ancak bir diğer görüşte ise erken dönemdeki operasyonun yavru kedilerde daha fazla komplikasyona yol açabileceği öne sürüldü. Bu konuda henüz çalışmalar devam ederken kararı hekiminize bırakmalısınız.
Kedinizin aşılarının tamamlanmasının ardından tekrar düşünüp hekiminiz ile paylaşmanızı öneriyorum.
 
Dişi kedilerin yumurtalıklarının alınması nedeniyle erkek kedilere nazaran daha zor geçen bir operasyon. Ancak günümüzde güvenli ve yüksek standartlarda anestezi imkanlarını uygulayan veteriner kliniklerin sayısı çoğalıyor. Gaz anestezisi yapan klinikler bu konuda daha güvenli bir operasyon standardı sunacaktır.
 

Ayrıca hekimlerin en sık yaptığı operasyonlardan biri de kısırlaştırma operasyonlarıdır. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok. 
 
İhtiyacınız olan bilgiyi sunabildik diye düşünüyorum 🙂 Görüşmek üzere.

Toplam 21 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?