HepiSorKategori: Sağlıkbritish shorthair kedim idrarını yapmakta zorlanıyor
uraz 3 sene önce sordu

merhaba,
2.5 yaşında british shorthair dişi bir kızım var(kısır değil). 2 gün önce kumunu temizledikten sonra hareketlerinden çişini yapamadığını fark ettim, takip ettiğmde zorlandığını gördüm ve sabah veterinere götürdüm. veterinerde idrar yolları enfeksiyonu olduğunu söylediler, 4 tane (ağrı kesici, ateş düşürücü, antibiyotik, idrar sökücü iğnesi yaptılar ) gece çişini yapmaya başlamış biraz biraz, bugun tekrar götürdüm 3 iğne daha yapıldı (ateş düşürücü hariç) kesesini kontrol edelim dediğimde dolu olduğunu ve sırf iltihap (kan şeklinde) aktığını gördük, bu kedimi biraz rahatlattı fakat internetten okuduğumda c vitamini takviyesiyle daha rahat atlatabileceğini okudum. fakat veterinerime fazla soru sorduğum için, artık sormaya çekiniyorum. C vitamini kullanmalı mıyım? kullanmalı isem, ne önerirsiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
İdrar yolları enfeksiyonlarında belirlenen tedavinin dışında yapabileceğiniz bazı öneriler verebilirim.
 
Su alımını arttırmanız oldukça önemlidir. Yaş mamaları sulandırarak sıvı alımını arttırabilirsiniz.
Kedilerde stres kaynaklı nedenlerin idrar yolu problemlerinde doğrudan etki ettiği biliniyor. Stresten uzak tutmanızı öneririm.
Glukozamin takviyeleri idrar yolu tıkanıklıklarında etkili olabiliyor.
Vitamin C ise idrar yollarında olası taşların tipine göre önerilir yada kaçınılır. Eğer idrar pH’sı ölçüldü ise bu yönde bir destek kullanılabilir. Ancak asidik yapısı itibariyle kararı sonuçlara göre veteriner hekiminize bırakmanızı önerir , soru sormaktan çekinmemenizi tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?