HepiSorKategori: SağlıkBritish shorthair kedimin mantar problemine çözüm bulamıyoruz
Busraayildiiz 3 sene önce sordu

Merhaba , bugün İstanbul üniversitesi Veterinerlik fakültesinde 7 aylık british cinsi kedimize tahlil yaptırdık. Oraya götürme sebebim yaklaşık 5 aydır mantar denilen illetle savaşmamızdı. Ama hiç bir şekilde çözüm bulamadık 2 doz mantar aşısı yapılmasına rağmen. Sonunda veterinerlik fakültesine götürdüm kulak bölgesindeki tüylerin %80i dökülmüştü ve kaş bölgesinde de aynı sorun vardı. Kulağından kültür alındı haftaya sonuçları çıkacak ama kan tahilleri sonuçlandı ekteki gibi. Corona pozitif ve karaciğer yetmezliği var dendi. Tedaviye başlıyoruz denilip 3 tane antibiyotik ve bağışıklık güçlendirici yazıldı. Ne kadar doğru? Mantardan önce karaciğeri tedavi etmemiz lazım corona tedavisi yok dendi. Lütfen yardımcı olur musunuz çok çaresizim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Mantar enfeksiyonları maalesef oldukça inatçı ve tedavi süresi uzayabilen sağlık problemleridir. Tedavi genellikle etkene yönelik belirleneceğinden tahlil sonuçlarınız son derece önemli. Ayrıca bulunacak etkene karşı uygulanacak destek tedavi de belirlenecektir.
 
Kedinizin parazit tedavilerini düzenli olarak takip edebiliyor musunuz? Bazen ilerlemiş enfeksiyonlarda düşen bağışıklık sistemi virüsleri de aktif hale getirebiliyor. Corona şu aşamada belirti vermiyor olabilir ancak kronik hastalıkların zayıflattığı bağışıklık sistemi ve tetiklenen stres virüsün mutasyona uğrayarak fip hastalığına çevirme riskinden dolayı tedavinizi aksatmadan sürdürmenizi öneriyorum.Nitekim kan değerleriniz de bağışıklığın desteklenmesi gerektiğini gösteriyor.
 
Virüsler doğrudan etki edilebilen ve tedavi edilebilen yapılar değiller. Dolayısıyla tedavisi yine bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve koruyucu aşılar ile sürdürülmesini baz alarak belirleniyor.
 
Karaciğer seviyesi kedinizin genel sistemini zayıflatabileceğinden tedavide öncelik size de ilettikleri şekilde olacaktır.
 
Karaciğerin tahlil sonuçlarının çıkacağı tarihe kadar kendini yenilemesi ve olası enfeksiyonun antibiyotiklerle tedavi edilebilmesine göre mantar probleminiz de göz önüne alınacaktır. Muhtemelen tekrar bir kan tahlili bakılarak iyileşme değerlendirilecektir. Birbiri ile bağlı problemler olacağını göz önüne alarak hekimlerinizin söylediği sürece devam etmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?