HepiSorKategori: SağlıkCocker köpeğime araba çarptı ve iç kanama gelişti
Gizemtesla 2 sene önce sordu

Merhaba 7.5 aylık cocker cinsi 10 kg olan köpeğimi araba çarptı kaburgasında kırık olduğu ve iç kanama geçirdiğini öğrendik dren takıldı cuma günü çıkarılacak fakat kırık için ameliyat edilmeyeceği söylendi bunun sebepleri neden olabilir

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Hayvanlarda görülen bu tarz travma vakalarında öncelikle şok tablosunun geçmesi beklenir. Bu süreçte hayati riskler değerlendirilir ve kontrol edilmesi sağlanır. Genellikle yoğun bakımda 24 saat gözlem altında tutulması önerilir. İç kanama önlemi olarak kanama durdurucu takviyeler kullanılabilir.
 
Şok süresinde halsizlik, iştahsızlık, ateş gibi bazı belirtiler görülebilir. Eğer herhangi bir bölgesinde kırık varsa bunun sonrasında tedavisi yapılacaktır. Solunumunu da yakından izlemenmesi gereklidir.
 
Şok tablosu geçmeden önce bir müdahalede bulunulmadan hayati fonksiyonların devam etmesi temel amaçtır. Bu sebeple hekiminizin yönlendirmesini uygulamanızı öneriyorum. Ancak eğer dostunuzda ciddi bir anormallik görüyorsanız vakit kaybetmeden tekrar kliniğe ulaşmalısınız. Gerekli görüldüğünde yoğun bakımda tutulması önerilebilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?