HepiSorKategori: SağlıkDışarıda bir kediyi elledikten sonra neye dikkat etmeliyiz?
Bilgesue 1 sene önce sordu

Merhabalar,
Dışarıda bir kediyi elledikten sonra evdeki kedimize elimizi yıkamadan dokunursak hastalık bulaştırır mıyız?
Önleyici koruma yolları nelerdir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle sorun için teşekkürler. Önemli ve çoğu zaman atlanan bir konu sokaktaki dostlarımız ve potansiyel tehlikeleri. 
 
İlk olarak sokakta gördüğünüz bir kedinin sağlıklı olması önemli. Bunun için dikkat etmeniz gerekenlerden bahsederek başlayabiliriz.
İlk bakışta sokaktaki bir kedinin;

  • Temizliği,
  • Tüylerinin bakımlı olması(sokakta yaşasa dahi),
  • Ağız ve gözlerinde akıntı ve enfeksiyon belirtisi olmaması,
  • Derisinde yara, döküntü vb. lezyon olmaması

sağlığı konusunda bazı göstergeler sunar. Bununla birlikte ishal, kaşıntı gibi sorunlar parazitlere işaret ediyor olabilir. Parazitlerin yumurtalarını kıyafet ve ayakkabılarımızla evlere taşıyabiliyoruz. Gün içinde herhangi bir kedi ve köpek sevmeseniz dahi üzerinizde bulunabileceğini unutmayın. Bu yüzden eve girdiğinizde ayakkabı ve kıyafetleri olabildiğince çabuk çıkarmanız önemli.
 
Genellikle bol sabunlu suyla elinizi yıkamak günlük korunma için yeterli olacaktır. Mantar gibi bulaşıcı deri problemlerinde temas sonrası ellerinizi çamaşır suyu bazlı bir temizleyici sulandırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak ev temizliğinde sirke-su karışımını kullanmanız da faydalıdır. 
 
Sadece sokaktaki kedileri sevdiğinizde değil herhangi bir hayvan ile temas ettikten sonra ellerinizi yıkamanız kendi sağlığınız için de gereklidir. Evde dahi yaşasa bu tarz problemler görülebilmektedir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?