HepiSorKategori: BakımDişi kedimin hangi aşılarını yaptırmalıyız? Çiftleştirmeyi düşünüyoruz, aşılarını tamamlamalı mıyız?
deesebru 2 sene önce sordu

Merhaba Ekte resmi olan british shorthair disi 1.5 yasinda kizimiz misha nin ilk sahipleri tarafindan ilk asilari yapilmis, sonrasinda baska asilari yapilmamis. Misha 2 aydir bizimle hangi asilarinin yapilmasi gerekli bilgi verebilirmisiniz. Ayrica misha yi scottish fold blue point bir erkek ile ciftlestirmeyi dusunuyoruz asi sonrasi ciftlestirmek icin ne kadar beklemeliyiz yada ciftlestirdikten sonra asi yaptirmak dogru olurmu? hamile kalirsa, hamile iken asilama yapilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinize yapılması gereken aşıları ve takvimini hazırladığımız içerikte detaylı olarak bulabilirsiniz.

Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları


 
Kedilerde yaşa bakılmaksızın ilk olarak parazit tedavileri tamamlanır ve sonrasında aşılamaya başlanır. Bu aşılar karma, kuduz, lösemi olmak üzere 3 tanedir. Karma aşı içerik olarak birden fazla etkene karşı koruma sağlar. Lösemi ise yine kedilerde görülen FeLV adındaki virüsüne, kuduz aşısı da kuduz virüsüne karşı koruma sağlar ve yasal olarak zorunluluktur. 
 
Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.
 
Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması gerekli ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..
 
İç parazitler dostunuzun sindirim sisteminde bulunabilecek ve size bulaşabilecek parazitlerin önlenmesi için düzenli olarak 1.5-2 ay aralığında tekrarlanması önerilen bir tedavidir. Dış parazit kene,pire gibi dostunuza dışarıdan yerleşebilecek parazitlerin önlenmesi için uygulanır.  Çiftleştirme öncesinde sağlıklı olduğuna emin olmanız taşınacak hastalıkların da önüne geçecektir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?