HepiSorKategori: BakımDişi kedimin kısırlaştırıldıktan sonra dikişleri attı
Profile photo ofmujde1_2005Ezgi 1 sene önce sordu

Merhaba benim 13 aylık dişi bir kedim vardı kısırlaştırdık.. Hayvan 4.gün dikişlerinden birini açtı hemen veterinere götürüp müdahale ettirdim.. Yarasına toz gibi bir şey döküp antibiyotik yaptı.. Ertesi gün yeniden gittiğimizde tüm dikişler atmıştı.. Yeniden dikiş atıldı yarasında enfeksiyon vardı.. Akşama doğru dikişli bölgedeki şişlik gözle görülür biçimde inmişti.. Yarasında hafif bir sızıntı vardı.. 3 gün sonra dikişlerden biri yine attı.. Veterineri iç dikişlere de zarar gelmesin diye dışındakileri alıp stapler attı ve diren takıldı.. Her gün antibiyotik vuruluyor şimdi antibiyotiği de değişti..Şu an ne gibi olumsuzluklar söz konusu, iyileşme süreci ne kadar zaman alır, bu diren ne kadar zaman duracak ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim .

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba, 

 Bahsettiğiniz belirtiler operasyon bölgesinde gerçekleşen bir enfeksiyona işaret ediyor tahmin ettiğiniz gibi. Bu noktada enfeksiyonun durumunun değerlendirilmesi ve dikiş hattının takibinin yapılması önemlidir.
 
Antibiyotiğe devam edilmesi önemli. Ayrıca kedinizde yine bu süreçte ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler görebilirsiniz. Bölgedeki ağrı ve kaşıntısı nedeniyle kedinizin yalamaya, müdahale etmeye çalışması normal ancak engellemelisiniz. 
 
Bölgenin temiz tutulması, gerekli antibiyotik tedavisinin devamı, kedinizin de bu süreçte takip edilmesi son derece önemlidir. Enfeksiyonun kontrol altına alınması, drenin kalma süresine bağlı olarak değiştirilmesi, yara hattının iyileşmesinin hızlandırılması gibi konularda veteriner hekiminizin yönlendirmelerini takip etmenizi öneriyorum. İyileşme süreci duruma göre değişiklik gösterebileceğinden en doğru yorumu muayene eden hekiminiz yapacaktır. 
 
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofmujde1_2005Ezgi 1 sene önce yanıtladı

Çok teşekkür ederim cevabıniz için.. Kedim dikişleri yeniden atıldığı günden beri veterinerde gözetim altında zaten.. Çok şükür iştahında bir sıkıntı yok.. Ancak bu gibi durumlarda takdir edersiniz ki çok fazla soru oluyor insanın kafasında.. Acaba ilerler mi, hayati tehlikesi olacak bir durum olur mu şeklinde.. Inşallah hemen iyileşir

Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Rica ederiz, her zaman merak ettiğiniz konularda bize ulaşabilirsiniz. HepiPet’i tam da bu yüzden hayata geçirdik 🙂
 
Tekrardan geçmiş olsun. Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?