HepiSorKategori: SağlıkDogo yavrum kanlı ishal oldu
Bestegül 3 sene önce sordu

Merhaba. Sokakta yaklaşık iki aylık bir dogo bulduk. Uyuzu vardı tedavisi bitti. Şimdi dört buçuk aylık. Pansiyondaydı eve aldık. Aldığımızın ikinci günü yemek yemedi ve ateşi 40 dereceye çıktı. Hemen veterinere götürüp serum tedavisine başladık. Ertesi gün de kanlı ishal olduğunu gözlemledik. Bugün üçüncü gün. Kendi kendine su içiyor bugün ilk kez ama hâlâ kanama çok yoğun. Yemek yemiyor, a/d mamayı sulandırıp veriyoruz. Birkaç saat sonra kusuyor. İki doz giskan yapıldı dün ve bugün. Sizce atlatır mı? Önerileriniz neler?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kanlı ishal hastalığında destekleyici tedavi sağlanır. Bu tedavinin içinde dostunuzun ihtiyacı olan serum ile sıvı takviyesi eşliğinde elektrolitlerin alınması amaçlanır. Kusma problemi yaşanıyor ise yiyeceklerin ağızdan verilmesi sıvı kaybını tetikleyeceği için tercih edilmez. 
 
Dostunuzun bu döneminde gereken destekleyici tedavinin hekiminiz tarafından yapılacağından emin olabilirsiniz. Zorlu bir süreç olacağından tahmin yürütülmesi zor ancak umarız bir an önce sağlığına kavuşacaktır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?