HepiSorKategori: SağlıkErkek kedimiz 3 gündür idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor
Derya869097 2 sene önce sordu

Merhabalar erkek kedimiz 3 gündür idrar yolu enfeksiyonu yaşamakta . Doktorumuz antibiyotik igne tedavisi baslatti . Mesanesinde her hangi bir taş tıkanma görmedi .Ama sadece o mesanesine bastırarak çiş yaptırıyor ve kanlı geliyor . Bu süreç kaç gün sürer

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz gibi idrar yolu tıkanıklıkları üzerinden bilgi vermem gerekirse; idrar yolu problemleri maalesef belirti verdiği dönemde ilerlemiş olabildiği için tedavinin de uzun soluklu takip edilmesi gerekiyor. Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir.
 
İdrarın pH’sının istenen düzeye gelmesiyle taş oluşumunun önüne geçilebilir. Bu amaçla uygun beslenme ve takviyeler sağlanmalıdır. Beslenme için önerilen mama ise reçeteli mama olarak adlandırdığımız sadece veteriner kliniklerinde bulunan ve tedaviye destek amaçlı kullanılan mamalardır. Standart mamalar ile bu tarz mamaların sağladığı desteği sağlamanız mümkün olmayacaktır. Farklı markaların idrar yolları problemlerine özel mamalarını kıyaslayabilirsiniz. Ancak içeriğin düzenlenmiş olması gerektiğinden yine bu segmentteki mamaları değerlendirmenizi öneririm.
 
Kedinizin belirlenen tedavisinin yanı sıra bolca su içmesini öneriyorum. Özellikle üriner yaş mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yaş mamaları kedinizin içeceği son noktaya kadar sulandırmanızı öneririm. Sıvı alımının azalması taş oluşumunu arttıracağı gibi iyileşmeyi de geciktirecektir.  Bolca yaş mama takviyesi ile yeni taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz
 
Süreç konusunda kesin bir süre vermemiz zor. Özellikle durumun seviyesi ve taşların yapısı ile ilgili olarak 6-8 aylık bir döneme kadar dahi uzayabilen bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla bu dönemde dostunuzun beslenmesi ve bakımını düzenleyerek en iyi şartlarda iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?