HepiSorKategori: BakımEvdeki kedimi panlökopeniden kaybettik. Diğer kedime bulaşmış mıdır?
beyzasevik 2 sene önce sordu

Merhaba, 1,5 yaşında erkek kısır tekir kedim var. Son karma aşısı 10.02.2019 tarihinde yapıldı. 25 Şubat tarihinde sokakta doğan bir yavru kedi sahiplendik başka bir eve. 2 aylık ankara kedisi idi. Kedi ertesi gün rahatsızlandı ve panlokopeni teşhisi kondu. Ciddi iç paraziti de vardı ve tüm tedaviye rağmen maalesef kediyi 5 gün içinde kaybettik. Bu süreç içinde benim kedim ile direk temasları bulunmadı ancak ben ve eşim yavru kediyle çok temasta bulunduk ve hastalığı bilmediğimiz günler hijyen konusuna ne kadar dikkat ettiğimize emin değiliz. Karma aşısı 10 Şubat tarihinde yapılmıştı en son. İlk virüsle teması en erken 25 Şubat olabilir. Kedimiz için alabileceğimiz bir önlem var mıdır? Hafif ishali var ve çok hafif iştahsızlık seziyorum ama bariz bir değişiklik anlayamadım. Konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle başınız sağolsun. Dediğiniz gibi panlökopeniye sebep olan parvovirus oldukça bulaşıcı ve dayanıklı bir yapıdadır. Normal oda sıcaklığında 1 yıl, bir madde üzerinde ise aylarca yaşayabilirler. Daha düşük sıcaklıklarda ise süre uzayacaktır. İyi bir dezenfeksiyon yapılmalı, ortak kullanılan mama-kum kabı ve tuvaletler arındırılmalı, gerekiyorsa atılmalıdır.

Doğrudan kediler arasında ve paylaşılan yiyecek ve su kabı, tımar malzemesi vb. ile temas yoluyla bulaşabilir. İnsanlar ise virüsü eller, kıyafet veya ayakkabılarla temas yoluyla bulaştırabilirler.

Herhangi bir yaştaki kediye panlökopeniye neden olan parvovirüsler bulaşabilirken, yavrular, hasta ve aşılanmamış kediler hastalığa en duyarlı olanlardır. En çok 3-5 aylık yavru kedilerde görülür. Ölüm bu yaştaki kedilerde daha sık gerçekleşir.
Aşılanan kediler genellikle korunurlar, ancak yine de ortamın dezenfeksiyonu oldukça önemli. Bunun için 1 birim çamaşır suyu- 31 birim su oranında(1:32) seyreltilerek kullanılabilir. Bu oran dezenfeksiyon etkisini veya tahriş edici yapısını doğrudan etkileyeceğinden özellikle dikkat edilmelidir.

Geçmiş olsun

beyzasevik 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederiz. Evin her alanında çamaşır suyu kullanmamız mümkün değil maalesef. Dezen dezenfektan önerdiler. Bu virüs için uygun olur mu veya önerebileceğiniz (halı,koltuk, yüzeyler ve kıyafetler için) bir dezenfektan var mıdır? Özellikle bu virüs için etkili olacak doğru ürünü aramaktayız.

Teşekkür ederim.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bilinen temizlik markalarının dezenfektan ürünlerini medikallerden bulabilirsiniz. Özellikle hızlı etki eden dezenfektanları öneriyorum. Örnek bir dezenfektan ürünü iletiyorum. Görüşmek üzere
 
Diversey – Oxivir Plus

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?