HepiSorKategori: SağlıkEve gelen yavru kedideki parazit bulaşır mı?
Eliftopcu 3 sene önce sordu

Merhaba öncelikle iyi günler ve iyi çalışmalar dilerim. Sizlere bir kaç sorum olacak, yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Bugün itibari ile tatile gidecek olan bir arkadaşımın kedisine evimde bakmaya başladım. Kendim de yaklaşık 4 yıldır bir kediye sahip olduğumdan dolayı az çok kedileri tanıyorum ve bunu memnuniyet ile yapabileceğimi söyledim. Anlaştığımız üzere kedisi bugün evime geldi. Kedi yaklaşık 3 aylık ve henüz hiçbir alışı yapılmamış. Cinsi tekir ve dişi. Tuvaletini yaptığında kakasının üzerinde kırmızılık ve parazit olduğunu farkettim. Karnında da şişlik vardı. Arkadaşımı arayıp bu durumdan haberdar olup olmadığını sorduğumda tuvaletini kontrol etmediğini ve ara sıra çiğ ürünler verdiğini söyledi. Hayvanlar hakkında deneyimsiz olduğundan dolayı belki de uzun zamandır olan bir durumu fark edememişti. Öğrenci olduğumdan dolayı kediyi şuan da veterinere götüremiyorum. Evde parazit ilacı vardı. Kendi beslediğim kediye iki sene önce veteriner tarafından verilmişti. Bir tableti ikiye bölüp yutmasını sağladım. Max 3 aylık kediye yarım tablet fazla mı gelmiştir? Tablet onun sağlığına kavuşmasına yardımcı olur mu? İlaca ne kadar süre devam edebilirim? Hafta da ya da ayda kaç kere ne kadar yutturabilirim? Ve şuan için onunla temas etmemde bir sakınca var mı? Herhangi bir şekilde etkilenir miyim?/miyiz? Emin olabilmek için hangi doktor ile görüşebilirim? Sorularıma yardımcı olursanız inanın çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle yavru kedi ile kendi kedinizi birleştirmemenizi öneririm. Parazit tedavilerinin tamamlanmasının ardından aşılamaları başlamalı ve bu süreçte kendi kedinizi olabildiğince risk faktörlerinden korumalısınız.

Yavru kedilerde parazitlerin tedavisi aşama aşama başlanır ve farklı ilaç etkenleri ile farklı parazit türlerinin vücuttan atılması amaçlanır. Eğer gerekenden fazla bir doz veya aceleci davranırsa kedinin atmakta olduğu parazitlerin salgıladığı toksinler ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Tedavi ve doz konusunda maalesef dostunuzu göremeden bir öneri getirmemiz doğru olmaz. Ancak gerekenden fazla bir miktarda verdiğinizi söyleyebilirim. Ani başlayan ishal ve iştahsızlık gibi belirtiler görürseniz veteriner hekime görünmeniz gerekiyor.

Ayrıca yavru kedinin tuvaletini temizlerken eldiven kullanmanız olası parazit yumurtalarını kendi kedinize taşımanızı önleyebilir. Bununla birlikte mama kaplarını ve su kaplarını ortak kullanmamaları oldukça önemlidir.

Eğer yavru kedide burun, göz akıntısı ve iştahsızlık gözlemlerseniz tekrar bize ulaşabilirsiniz. Yine de önerim kediyi sevdikten sonra elinizi yıkamadan diğer kediyi sevmemeniz olacaktır.

Geçmiş olsun.

Eliftopcu 3 sene önce yanıtladı

Öncelikle çok teşekkür ederim. Elbetteki kendi sağlığım kadar onların sağlığı da benim için çok önemli ve bu nedenden dolayı kesinlikle veteriner hekime görüneceğim. Ancak veteriner hekime görüneceğim süreye kadar tekrar ilaç uygulaması yapmam gerekir ise arada ne kadar bir zaman olmalı? Saat, gün, hafta, ay?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

İlk parazit tedavilerini 2 haftalık aralıklarla sürdürüyoruz. İlacı kullandığınız tarihi ve dozu veteriner hekiminize bildirebilirseniz sürecin devamını belirleyebilirler. Bu süreçte de dostunuzun durumunu takip edebilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 3 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?