HepiSorKategori: SağlıkFıstığım kaynar çaydanlığın içine girdi
Vicdan 3 sene önce sordu

Merhaba, fıstığın kaynar çaydanlığın içine girip 5-10 sn içerisinde kendi çıktı, hemen soğuk çeşme suyunun içerisine sokup yıkadım sonrasında silverdin sürdüm ayaklarına. Kuruyana kadar öyle ıslak bıraktım zorla yemek yedirdim yedi ama şimdi çok sessiz ve sağ ayağını havaya kaldırıp duruyor ben de yatağın üzerine bıraktım dengede duramıyor diye hafif bir kan var ayağında ve ne derecede yanmış anlayamıyorum acısını dindirecek ne önerebilirsiniz ?

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Hayvanınızın türünü belirtebilirseniz ve bir fotoğraf ekleyebilirseniz yardımcı olabiliriz. Dostunuz yanma sonrası şoka girmiş olabilir. Bu dönemde sıvı takviyesi ve yanığın değerlendirilmesi tedavi açısından önemlidir. Biraz daha detaylı bilgi iletmenizi bekliyoruz.
 
Geçmiş olsun

Vicdan 3 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba,öncelikle dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim çok sağolun.O an telaşla hiçbir şey belirtmemişim şimdi fark ettim kusura bakmayın. Kendisi muhabbet kuşu ve 7-8 aylık.Olay 2 gün önce yaşandı fıstık şuan daha iyi gibi yemek yiyor su içiyor ama dışkilamasi koyu yeşil ve çoğunlukla sıvı halde ishal gibi.Ama hep uyuyor,ötmüyor durumu çok mu kötü ? İyileşmesi için ne yapabilirim ?

Vicdan 3 sene önce yanıtladı

Fıstık uçamıyor ve yürüyemiyor yalpalamaya başladı. Yemesi içmesi yerinde ama karnının üzerine yatıp o şekilde duruyor ayaklarınin üzerine basamıyor ayakları şiş ve kabuk bağlamış yanmadan sonra ne yapabilirim bu durumda ?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Muhtemelen henüz ağrısı devam ediyor. Eğer yaraları da varsa veteriner hekiminize gösterebilirsiniz. Yanık sonrası yaralar enfeksiyona daha açık hale gelebiliyor. Aynı zamanda yaralarında akıntı ve şişlik varsa bu ihtimali de düşünebiliriz. 
 
Destek olarak yanığa yönelik tedaviler denenebilir. Dışkısını da takip etmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Vicdan 3 sene önce yanıtladı

Dışkısı normal ishal falan değil ama sanki eklem yerlerinden ağrısı var gibi özellikle sağ ayağını havada tutuyor kanatlarında bir problemi yok uçabilir aslında ama uçmuyor. Evde uygulayabileceğim bir şey var mi?Çünkü en erken pazartesi götürebilirim.Daha kötü olmasından korkuyorum düne kadar böyle değildi bugün bu halde görünce endişelenmeye başladım.
Bu arada çok teşekkür ederim ilginiz için.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Fotoğraflarda göründüğü kadarıyla enfeksiyon konusunda bir tahmin yürütemiyorum ancak yanık kremini açık yara bulunmuyorsa kullanmanızı öneriyorum. Basmakta zorlanacaktır ve eğer çok ağrı çektiğini gözlemlerseniz veteriner hekime görünmelisiniz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?