HepiSorKategori: BakımGeçici yuva açtığım kedimin poposundan kan geliyor
Öykü 2 sene önce sordu

Merhabalar, şu anda geçici yuvası olduğum 2,5 aylık dişi kedim 3 gündür benimle. Daha önce sahiplenen aile 5 gün bakmış, kuru mama yemiyor diye hayvanı süt, peynir ve ev yemeği ile beslemişler. Birkaç bahane sunup geri vermişler. Eve getirmeden önce veterinere gidip iç dış parazitini yaptırttım. Geldiği ilk gün kakasını yapmadı, kuru mama da yemediği için mecburen yaş mama ve haşlanmış tavuk verdim. Ertesi günü oyun oynatarak kuru mamaya alıştırmaya çalıştım, dışkısı zift gibi simsiyahtı. Ve kan vardı. Sonrasında rengi düzeldi fakat hala kan var dışkısında. Veterinere sordum, Royal Canin Gastro Instestinal yaş mama vermemi önerdi. Bugün alıp verdim. Yedikten sonra dışkıladığında kakasının rengi iyice açılmıştı ama dışkılamanın sonunda kan geliyor. Poposunu sildiğim peçeteye de fazla kan geldi. Çok endişeleniyorum, evde başka kedilerim de var, mama-kum kapları ayrı olsa da birlikte oyun oynamaya başladılar. Bulaşıcı bir rahatsızlığı olabilir mi? Kaç gün daha gözlemleyip veterinere götürmeliyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz kan sindirim kanalının son kısmından veya rektumdan gelmiş olabilir. Eğer bu dönemde maması dışında bir ürün verdiyseniz yada yetersiz beslendiyse dışkılamada zorlanmış olabilir. Bazı sert cisimlerin yutulması da bu tarz problemlere yol açabiliyor. Ani mama değişiklikleri de sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabiliyor.
 
Dışkıda kan görmeye devam ederseniz bir veteriner hekime görünmesini özellikle öneririm. Ayrıca kedinizin tuvaletini bu süreçte takip etmenizi ve anormallik görmeniz durumunda vakit kaybetmemenizi tavsiye ederim.

Bu süreçte kedinizin genel keyfini yakından takip etmelisiniz. Ancak tüm bunlardan bağımız olarak dışkıda kan görülmesini sağlayan farklı sebepler de olabilir. Dostunuzun parazit tedavileri yapıldı mı? 
 
Yeterli sıvı alınmaması durumunda bazen zorlanmadan ve kabızlıktan dolayı böyle kanamalar görülebiliyor ancak devam etmemesi gerekir. Kedinizin genel keyfi ve iştahı yerindeyse sıvı alımını arttırmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle bu dönemde günde 1 kutu yaş mamayı sulandırarak 2 öğüne yaymanızı önerebilirim.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?