HepiSorKategori: SağlıkGolden retriever köpeğimde kalça çıkığı var
Profile photo ofdenizatik34Deniz Atik 2 sene önce sordu

Merhaba benim golden retriever cinsinde bir köpegim vardı temmuz ayında kendisini petshoptan aldım fakat bin pişmanım kendisi 7 aylık olduğunda yürümesi garipleşti yürürken topallıyordu veterinere götürdüm film çektirdim arka kalçası çıkık olduğunu tespit etiler acaba herhangi bir sıkıntı yaratır mıydı kendisi 7 aylık olduğu için o kemik gelişir miydi ve veteriner bana bu köpek kaç yaşında dedi ben tahmin edin dedim 2 yaşında dediler aslında 7 aylıktı genetik bozuklugundan bahsetiler

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Kalça çıkığı genetik yatkınlığa bağlı olmakla birlikte bazı ırklarda daha sık görülüyor. Şu an penn-hip adı verilen çekim tekniği ile erken dönemde fark edilebiliyor. Ancak sizin durumunuzda süreç tedavi aşamasında diyebilirim.
 
Kalça çıkığı tedavisi konusunda ise son yıllarda gelişen operasyon teknikleri ile iyi sonuçlar alınabiliyor. Özellikle kalça protezi deneyimli hekimler tarafından yapıldığında iyi geri dönüşler sağlayabiliyor.

Kalçaya altın implant ise araştırmalar sonucu kalça çıkığında ağrı kesici etkisi kanıtlanmış bir yöntemdir. Ayrıca operasyon sonrası köpeklerin hareketlerinin arttığı ve rahatladığı biliniyor. Ve son 15 yıldır altın implant uygulamaları üzerine araştırmalar yapılıyor. Farklı bir araştırmada ise ağrı kesici etkinin 24. ayda da devam ettiği ortaya çıkmıştır. 
Erken dönemde tedavi edilmesi ileri yaşlarda problemin ilerlemesini de önleyecektir. Uzman bir hekim ile vakit kaybetmeden bu tedavi yöntemlerini değerlendirmelisiniz.
 
Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?