HepiSorKategori: SağlıkHamsterımın gözleri iltihaplandı
aslı 2 sene önce sordu

merhaba öncelikle çok acil desteğe ihtiyacımız var ama yaşadığımız yerde hamsterle ilgilenebilecek bir klinik olmadığı için götüremiyorum dün akşam hamsterimin mamasını verirken gözlerinin ve ağzının iltihaplandığını fark ettim ve iltahaptan gözlerini açamıyordu ağzının bir tarafı ise şişmişti ağzı nın atrafı sarı görünüyordu onu alalı 2 yıldan fazla oldu ama aldığımdada çok küçük değildi gözlerini ve ağzını ılık suyla sildik biraz aralandı ama yinede görüyormuş gibi davranmıyor ve iştahı yok önüne mama konulunca yiyormus gibi hareketler yapıp yemiyor ve ya yalıyor ve kulaklarının uçları biraz zarar görmüş gibi görünüyor neden olabilir ve bulaşıcı mı çünki evde köpeğim var onun için onu ayrı bir odaya koydum iğleşir mi yoksa bu bir ölüm belirtisimi lütfen yardım edin

aslı 2 sene önce yanıtladı

hamsterim bu gün çok daha kötü hiçbir şekilde tepki vermiyor vücudu fazla soğuk ve dili mor olmuş ayrıca ağzının içinde kan birikintileri var nefesi ağırlaşmış yemek yemiyor gözleri tamamenkapanmış ve bıraktığım gibi kalıyor galiba melek olucak ama yinede hastalığın ne olduğunu öğrenmek istiyorum lütfen yardımcı olun ayrıca bu bir virüsmü şuan köpeğimdede olma ihtimali var mı?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Hamsterınız artık yaşlı olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla bu dönemden sonra enfeksiyon ve hastalıklar maalesef ki artış gösterecektir. Ancak bu durumun bakteriyel bir durum olabileceğini düşünüyorum. Göz ve ağız temizliği için kullanılabilecek uygun ilaçları veteriner hekiminizden edinebilirsiniz. Ayrıca enfeksiyona karşı bir antibiyotik tedavisi uygun görülürse ona uygun dozlanması veteriner hekiminiz tarafından yapılabilir. 
 
Köpeğiniz için risk teşkil edecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ancak bu süreçte hamsterınızın beslenmesi de son derece önemli. Vücut sıcaklığının korunması için ılık bir su torbası koyabilirsiniz. Ancak bu durum doğrudan muayene edilmesi gerektiği bir durum olacağı için dostunuzu görmeden bir yorum yapmam doğru olmaz. Veteriner hekiminiz uygun bir tedaviyi gerekirse kaynakları araştırarak uygulayacaktır.
 
Geçmiş olsun.

aslı 2 sene önce yanıtladı

teşekkürler ama maalesefki cevap gelemeden hamsterim öldü zaten bulunduğumuz yerde de onu kimse tedavi edemezdi

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Başınız sağolsun :/ Maalesef kemirgenler oldukça hassas olabiliyor ve belirtiler gözden kaçabiliyor. Evde beslenen hamsterların yaşam süreleri ortalama 2-3 yıl olduğu biliniyor. Yaşlılık döneminde sağlık problemlerinin daha sık görüldüğü ve maalesef bağışıklığın zayıfladığı bu dönemde iyi bir yaşam sunmak tek tesellimiz oluyor.

Toplam 11 kişiden 7 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?