HepiSorKategori: Sağlıkİran kedim öksürüyor ve burnundan sıvı çıkıyor
Gurcan 3 sene önce sordu

Merhabalar. 5 aylik iran kedim var 1 aydir beraberiz. Mantar ve uyuz teshisi kondu tedavi ediyoruz. Ama dünden beri oksürme tiksirma gibi bir seyler yapıyor ve bunu yaparken burnundan sivi çıkıyor. Doktorumuz alerjik dedi ama size de sormak istedik

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Mantar ve uyuz problemi ile karşılaşan kedinizin bağışıklık sisteminin de zayıflayabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle de virüs kaynaklı hastalıklara daha yatkın bir hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Kedilerde görülen viral enfeksiyonlar özellikle öksürme, burun akıntısı, göz akıntısı gibi belirtiler verebilirler. 
 
Bununla birlikte bakteri kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonları ile karşı karşıya da olabilirsiniz. Dostunuzun bu süreçte bağışıklığını destekleyici probiyotik takviyeleri ve lysine desteği kullanabilirsiniz. Burun akıntılarını düzenli olarak temizlemeniz de iyileşmeyi hızlandıracaktır. 
 
Alerji de bahsettiğiniz belirtilerin altında yatan sebep olabilir. Bunun önlenmesi sizin de gözleminize bağlıdır. Eğer evde sigara dumanı, parfüm, oda kokusu, deodorant gibi ürünler kullanılıyorsa tetikliyor olabilir. Eğer dönem dönem artıyor veya odadan odaya fark ediyorsa alerji riski de düşünülebilir. Tedavinize devam etmeniz ve dostunuzun bağışıklığını güçlendirmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?