HepiSorKategori: Sağlıkiran kedim yaklaşık 1 aydır kusuyor
Profile photo ofhacettepe_97Fatmagül Bilgin 3 sene önce sordu

Merhaba
14 aylık erkek iran cinsi dostum yaklaşık bir aydır kusuyor (veterinerlerimiz ateşi hırıltı ve hapşırma olduğu için kedi gribi teşhisi koydular) iki hafta yoğun şekilde 5-6 tane antibiyotik ve onlara ek mide koruyucu ve probiyotik iğne vurulmasına rağmen şuan hala iki günder bir kusuyor tüylerinin altında sivilcemsi irinsiz minik minik kabarcıklar var. Tüyleri için macun kullanmıyorduk ama öğrendik ki kullanmamız gerekiyor muş. İyileştiğinde macuna başlanacak. Tüm aşıları tam. Normalde de çok hareketli değildir ama son zamanlarda iyice hareketsiz oldu ciddi bir durumunun olmasından korkuyorum umarım bana bu konu da bir şeyler söyleyebilirsiniz onun için çok endişeleniyorum :((( ( bu durumdan yaklaşık iki hafta önce çiftleşmesi için dişi kedi geldi ama eşleşme gerçekleşmedi dişi kedinin kızanı bizim evimize gelince stres kaynaklı sonlandığı için )
İyi Günler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kusmanın bir çok sebebi olsa da eğer hekiminiz bir enfeksiyondan şüphelendiyse bu yönde bir tedavi görülmüş olabilir. Hairball dediğimiz tüylerin yutulmasından sonra oluşan topakların macunlar ile atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Uzun tüylü kedilerde düzenli kullanımı öneriyoruz. Bahsettiğiniz solunum yolunum yolu probleminin yanında bir sindirim sistemi hastalığı bulunuyor olabilir. 
 
Özellikle kızgınlık denemesinde gelen kedinin strese sebep olmasıyla bağışıklık sistemi baskılanmış olabilir. Bu nedenle de virüs kaynaklı enfeksiyon ortaya çıkmış olabilir. Şu aşamada tavsiyem daha detaylı bir inceleme için veteriner fakültesi hastanesine görünebilirsiniz. Böyle bir durumda tahlil sonuçları ve genel muayene ile ilerlenerek arkada yatan sebebin bulunması önemlidir. Özellikle halsizlik ve iştahsızlık durumun kötüye gittiğine işaret ediyor olabilir.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?