HepiSorKategori: Sağlıkİyi günler. 9aylık erkek tekir kedimin bugün gece s..
Profile photo ofyoardagYekta Onur Ardağ 3 sene önce sordu

İyi günler. 9aylık erkek tekir kedimin bugün gece saatlerinde sağ arka patisine basmadığını fark ettim. Acil hekimi olarak çalışıyorum bu sebeple çalıştığım hastanede röntgenini çektim. Bulunduğum yerdeki veterinerlerin hepsi büyükbaş hayvanlarla ilgileniyor, ulaşabileceğim profesyonel bi destek yok. Kırık olduğunu düşünüyorum. Nasıl yaptığı hakkında bi fikrim de yok. Bundan sonraki aşamada ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Dostunuzun röntgeninde femurda suprakondiler kırık olduğunu görüyorum. Bu  kırık cerrahi müdahale ile düzeltilebilecek sınıfta. Özellikle bu tarz vakalarda hekimin yaklaşımına ve değerlendirmesine göre fiksatör veya pin uygulamaları ile kırığın sağaltımı yapılabiliyor. Ancak hassas bir bölge olduğu için yakınınızda bulunan bir veteriner fakültesi var ise hastanesine başvurmanızı yada cerrahi konusunda uzman bir veteriner hekimden destek almanızı öneririm.  Kasların atrofiye uğramaması için çok vakit kaybetmemeniz operasyon sürecini ve sonrasını kolaylaştıracaktır.

 

Geçmiş olsun, bizi tekrar süreç konusunda bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Profile photo ofyoardagyoardag 3 sene önce yanıtladı

Aynı gün Ankara Üniversitesi’nin veterinerlik fakültesinde muayenesi yapıldı ancak zaman sorunum olduğu için sabah hoca muayenesini bekleyemedim. Gece Ankara GOP’taki Petcode’a yatışı yapıldı. Sonraki gün Bülent Bey opere etti, plak ve pin takıldı. Postop 3. gün önerilerle taburcu edildi. 1. ay kontrolünde Bülent Bey çıkarmayı düşünmediğini, enfeksiyon odağı olma ihtimali olursa sadece pini çıkarabileceğini söyledi. İlk ay sıkıntılı geçti, zıplaması yasak olduğu için, fazla hareketli bi kedi çünkü, ancak şimdi sapasağlam. Hem plak hem pin durmakta.
Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Geçmiş olsun tekrardan, kediniz umarım bir an önce iyileşme sürecinini tamamlar ve normal düzenine devam eder 🙂

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?