HepiSorKategori: SağlıkKedi diş taşı oluşumu nasıl önlenebilir?
Profile photo ofbasketgdenizGüldeniz Saltürk 2 sene önce sordu

Kedi diş taşı oluşumu nasıl önlenebilir? Ağız bakımı için neler yapabiliriz?

kedi diş taşı

kedi diş taşı oluşumu

 

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrardan merhaba,
 
Kedilerde görülen diş taşları ilerleyen dönemde çürüklere ve diş enfeksiyonlarına yol açabilir. Tıpkı insanlar gibi kedilerin de ağız sağlığına dikkat edilmeli ve yakından takipedilmelidir. Eğer hali hazırda diş taşları bulunuyorsa bunu veteriner hekiminizin temizlemesi gerekmekte. Genellikle yemek sonrası dişteki kalıntılar zamanla bu tarz oluşumlara yol açıyor.
 
Ayrıca diş taşları diş etlerine de etki ederek yaygın görülen enfeksiyonlara dönüşebiliyor. Ağrı, iştahsızlık, ağız kokusu ve diş kayıplarına dahi varabilen bu durumda erken teşhis önem arz ediyor. Enfeksiyonun son safhalarında ise çok ciddi sağlık problemleri ile hayati risk taşıyabiliyor. 
 
 
Bu nedenle diş taşlarının oluşumunu önleme açısından bazı öneriler verebiliriz.
 

  • Kedinizin izin verdiği ölçüde dişlerini , özel olarak üretilen fırçalar ile temizleyebilirsiniz. Diş fırçalamak en etkili önleyici yöntemdir.
  • Daha çok çiğnemesini sağlayacak besinlere yönelebilirsiniz. Tek başına kuru mamaların boyutlarından bağımsız olarak yaş mama desteği sağlayabilirsiniz.
  • Özellikle hindi boynu gibi kıkırdak yapıdaki besinler çiğnemeyi teşvik edeceğinden ağız sağlığı için önemli bir etki yaratacaktır.

 
Bu gibi önerileri uygulayarak diş problemlerini büyük ölçüde önleyebilirsiniz. 
 
Görüşmek üzere 🙂

Profile photo ofbasketgdenizbasketgdeniz 2 sene önce yanıtladı

Çok tesekkur ederim 2 kedimde de dis tasi var 1 tanesininki baya kotuydu temizlettik suan iyi digeri henuz 2 bucuk yasindan ama kaya gibi bir tasi var yaklasik bir yildir,ne zamana kadar enfeksiyona donusme riski var sizce?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Dişlerinde bulunduğu sürece ilerleyecektir. Tavsiyem tamamen temizlenmesi ve sonrasında bahsettiğim önleyici bakımın yapılması olacaktır. Diş taşı çürükler gibi ilerleyen bir süreç oluşturabilir.

Profile photo ofbasketgdenizbasketgdeniz 2 sene önce yanıtladı

Tamamdir,ilginiz ve sabrınız icin cok tesekkur ederim 🙂

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?