HepiSorKategori: SağlıkKedi Lösemi ve FIV aşılarının bir yan etkisi olur mu?
Elif Ece 2 sene önce sordu

Kedi lösemi ve FIV aşılarının bir yan etkisi olur mu? Ve ayrıca FIV aşısı kediye kaç yaşındayken yapılmalıdır? kedi lösemi ve fiv

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedilerde görülen ve %85’e varan ölüm oranıyla tehlikeli bir virüs olan kedi lösemi (FeLV) için önerilen aşılama önerileri şu şekildedir;

  • Sadece FeLV testi negatif kedilere yapılmalı ve tes aşıdan önceki 30 gün içinde olmalı.
  • Yüksek risk taşıyan sokaktaki kedilere kedi lösemi aşısı yapılabilir,
  • Herhangi bir sağlık problemi yaşayan kedi lösemi aşısı öncesinde test edilmelidir,
  • Her 2 aşı da 8-12 haftalık dönemde yapılabilir. 3-4 hafta sonra 2.doz yapılır.

Enfekte olmuş kedilerde kedi immün yetmezlik virüsü (FIV), bağışıklık sistemine saldırır ve kediyi birçok yeni enfeksiyona karşı savunmasız bırakır. FIV pozitif bir kedinin ise ortalama yaşam süresi ise 5 yıl olarak biliniyor. İnsanlardaki Aids ile benzer bir etki gösterse de kediden insana bulaşma görülmemiştir.

Farklı olarak FIV aşısı, çekirdek aşılardan değildir. Bu da aşının %100 koruyamayacağı anlamına geliyor. Aşılanmış dahi olsa FIV taşıyabilecek kedilerle temasa geçmemesi önemlidir. Aşı, kedinizin FIV ile temasında bağışıklığının güçlü olmasını ve korunmasını sağlar.

Aşı ile FIV virüsünün bir alt tipine karşı %89’luk bir koruma oranı elde edilmiştir. Dolayısıyla aşının koruyuculuğu maruz kalınan virüsün alt tipine göre de değişiklik gösterecektir.

Aşılamalarda görülen hafif ateş, uyuşukluk, halsizlik, aşı yerinde reaksiyonlar ve şişlikler normal kabul edilebilir. Ancak 36-48 saatten uzun süren durumlarda hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
10.000 aşıda 1-10 arası kedide aşıya karşı reaksiyon gelişebilir. Eğer 3 haftadan uzun süre bu reaksiyonlar devam eder yada şişlik halinde görülürse bölgede gelişebilen bir tümör görülebilir.

Aşılamaların koruyucu etkisi ile yan etkileri her zaman bir tartışma konusudur. Ancak ölüm oranı oldukça yüksek olan Kedi Lösemi ve FIV gibi hastalıklardan korunmak her zaman öncelikli olmalıdır.

kedi lösemi

Aşılama konusunda sitemizde hazırladığımız sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları

kedi lösemi

Görüşmek üzere

Toplam 11 kişiden 10 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?