HepiSorKategori: SağlıkKedi tırmığı hastalığını nasıl önleyebilirim
Tuğba 2 sene önce sordu

Merhabalar nişanlımın kasık bölgesinin bacagına doğru olan kısmını kedimiz tırmalayarak orayı çizdi ve nişanlım dünden beri ayagını kullanamaz hale geldi doktora gittik kedi tırmığı hastalıgından söz etti bartonella henselae diye bi bakteriden bulaştıgını o yüzden olduğunu antibiyotik tedavisine başladı benim size sormak istediğim şey bu bakteriyi kedimden nasıl uzaklaştırabilirim bunun bi aşısı bişeyi varmı ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Bartonella henselae bakterisi kedilerde pireler ile bulaşır ve taşınır. Maalesef bu konuda hayvan sahiplerini bilgilendirmeye çalışıyoruz ancak süresi geçen parazit tedavilerinde bu risk bulunmakta. 
 
Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması sizin açınızdan önleyici bir etki yaratacaktır. Bu bakteriyi kediler arasında taşınmasını pireler sağlıyor. Dolayısıyla parazit tedavilerini düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemli. İnsandan insana bulaşma göstermeyen kedi tırmığı hastalığı özellikle yavru kedilerde daha sık görülüyor. 
 
Bir ısırık sonrasında bölgenin sabunlu su ile yıkanmasını öneriyorum. Ayrıca açık yaranız varsa kedinizin yalamasından kaçınmalısınız.
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?