HepiSorKategori: BakımKedilerden bulaşan Toksoplazmozis insanlarda körlük yapar mı?
Mustafa Gökbulut 2 sene önce sordu

Kedilerden bulaşan Toksoplazmozis  insanlarda körlük yapıyormuş bu dogru mudur ve bunun için mevcut aşı var mıdır? Kedi toksoplazma dan nasıl korunabiliriz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle bu konuda çok fazla soru aldık ve sosyal medya hesaplarımızda kısaca bilgi verdik. Tekrar bilgilendirmemiz yanlış inanışların önüne geçecektir diye umuyoruz. 
 
Toksoplazma bir parazittir. Ve yumurtaları çiğ et, çiğ sebze ve kedi dışkılarında bulunabilir. Kedilerde bir belirti göstermezken insanlara bulaştığında hafif bir grip gibi seyreder. Bu nedenle çoğunlukla bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir. Tek bulaşma kaynağı kedi olmadığı gibi aslında günlük hayatta da risk altında bulunduğumuz bir parazit diyebilirim. Çıplak el ile herhangi bir ete dokunmanız da parazitin bulunmasına bağlı olarak bulaşabilir. 
 
Bağışıklık sisteminiz güçlü olduğu sürece bahsettiğim gibi bir problem yaratmayacaktır. Hastalığı kaptıktan sonra da ömür boyu bağışıklığınız sizi koruyacaktır. Peki bu parazitten nasıl korunabiliriz kısmında ise düzenli olarak yapılmasını önerdiğimiz parazit tedavileri yeterlidir. Eğer kedinizin parazit tedavilerini aksatmıyorsanız bu hastalığın bulaşma riski oldukça düşüktür.
 
Körlük konusunda geldiğimizde bahsettiğiniz ve medyada dikkat çeken okular toksoplazmozis hastalığı konusunda kısaca bilgi vereyim. Çok nadiren da olsa gözde bir etki gösterebildiği doğrudur. Ancak bu durum bir anda gelişmeyeceği gibi sıradan sürecin bir parçası değildir. 
 
Araştırmalara göre bahsedilen göze yansıyan toksoplazma konusunda parazitin doğum sırasında anneden geçmesi ve farkında olmadan uzun yıllar sonra ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Gözde bulanıklık ile ilk belirtilerini veren bu durum kolayca tedavi edilebiliyor. Ancak önemsenmediğinde ve bağışıklık sistemi zayıfladığında bu bulanıklık durumu ilerleyerek göze hasar vermeye başlıyor. Tedavide daha da gecikildiğinde görme kayıpları başlıyor. 
 
Medyada yansıtıldığı gibi bir gecede kör olma durumu ve tek kaynağı kedi şeklinde yaklaşımı yanlış buluyoruz. Aynı şekilde kedi tüyü kist yapar inanışı nedeniyle dahi yıllarca insanların gözü korkutuluyor. Yine o konuda da bir parazit kaynaklı olduğu için düzenli parazit tedavisi yapıldığı sürece risk taşımamaktadır. Bazen dikkat çekmek ve reyting almak için bu tarz yönlendirmeler yapılarak haberin ses getirmesi amaçlanıyor. Maalesef bu durum konusunda yanlış inanışlar hayvanlara olan yaklaşımı da etkiliyor.
 
Özetle düzenli olarak parazit tedavileri yapıldığı sürece bir risk bulunmamaktadır. Ayrıca çiğ ete çıplak elle dokunmanız, sebzeleri tam olarak yıkamadan yemeniz de aynı riski sağlayacağı için konunun genel hijyen ile önlenebileceğini bilmeniz içinizi rahatlatacaktır. Yeterli bilgilendirmeyi sağlayabildiğimizi düşünüyorum. Duyarlılığınız ve soruyu bize ilettiğiniz için tebrik ediyorum.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?