HepiSorKategori: SağlıkKedilerimde mantar hastalığı var. Nasıl bir yol izleyebilirim?
aycanga 3 sene önce sordu

Merhabalar
5 kedi annesiyim . Kedilerimde mantar hastaligi mevcut. Kulak uzeri sirt kol kisimlarinda kabuklu pul pul deri ve tuy dokuntusu mevcut. Italyadan gelen kayinvalideme de gecti. Ayni sey olabilecegini tahmin ederek tahlil yaptirdi. Sonuclar italya da tigna gatto cikmis. Turkce aradigimda sackiran gozukuyor. Kortugum diger bir konu esim suan kanser hastasi kemoterapi goruyor. Bagisiklik sistemi zayif oldugu icin korkuyoruz elimizden geldigince dikkat ediyoruz . Suan genis ferah cati katimizda tutuyoruz kedilerimizi. Veterinerimden aldigim kapsul seklinde maya yi su icinde cozdurup onunla yikamaya basladim haftada 1 dediler. Gecmezse agizdan tablete gecicez . Tabletin onlara karacigere zarari olur mu . Suan dogru yolda miyiz ? Simdiden cevap icin tesekkur ediyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin tedavisinde veteriner hekiminizin önerilerine uymanızı tavsiye ediyorum. Fazla sayıda kediniz olmasından dolayı kendi aralarında da bulaştırmaya devam edeceklerdir. Tedavinin devamında iyileşme gösteren kedilerinizi ayırmayı deneyebilirsiniz. 
 
Gelişimin takip edilmesi özellikle uzun tüylü kedilerde göze çarpmaması nedeniyle erken teşhiste önemli. Tüy yapısını güçlendirmek için omega 3-6 , balık yağı, çinko gibi takviyeleri önerebilirim
 
Mantar enfeksiyonları maalesef oldukça inatçı ve tedavi süresi uzayabilen sağlık problemleridir. Teşhisi kesinleştirmek için alınacak örnek laboratuvara gönderilebilir. Tedavi genellikle etkene yönelik belirleneceğinden tahlil sonuçlarınız son derece önemli. Ayrıca bulunacak etkene karşı uygulanacak destek tedavi de belirlenecektir.

 
Bu süreçle birlikte evinizin de detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekecektir. Özellikle mantar sporları dış ortama karşın oldukça dayanıklıdır ve bulaşıcılığı devam edebilir. Kişisel hijyeninize de bu dönemde dikkat etmelisiniz. Kedinizle temas sonrasında elinizi yıkamanız ve temas eden kıyafetleri de temizlemelisiniz.
 

Geçmiş olsun. 
 
 
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?