HepiSorKategori: SağlıkKedim 1 aydır kasılmaya başladı
senakarraca 2 sene önce sordu

Merhabalar, henüz kısırlaştırılmamış 1 buçuk yaşında tekir (erkek) bir kedim var. Yaklaşık 1 aydır geçmek bilmeyen bir kasılma söz konusu. İştahı, hali vakti gayet yerinde hiçbir sıkıntısı yok. Çok tuhaftır ki sadece yatarken veya uykuya dalmak üzereyken oluyor bu durum. Özellikle gözlemledim ve derin bir uykudayken olmadığını farkettim. Rüya olmadığına da eminim çünkü rüya görürken daha farklı belirtileri oluyor. Kısacası yatarken sürekli kendini kasıp tekrar bırakıyor. Endişelenmeye başladım, neyden kaynaklı olabilir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin bazen uykularında titremeleri görülebilen bir durumdur. Bazı hafif vakalarda kedilerin de tıpkı bizler gibi rüya gördüğü düşünülüyor. Ancak kasılma şeklindeki titremeler bazen kusma, iştahsızlık ve halsizlik eşliğinde görülebiliyor. Bu durumda bir veteriner hekime muayene edilmesi gereklidir.
 
Parazitler de sinir sistemine etki edebildiği için sebep olabilime ihtimali bulunuyor. Parazit tedavilerinizi aksatmamanız hem sizi hem kedinizin sağlığı açısından önemlidir.
 
Kediniz eğer sürekli olarak bu şekilde titriyor ise bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmesini öneriyorum. Nörolojik veya sistemler ile ilgili bir problem olabilir. Bu dönemdeki iştahını, keyfini yine gözlemlemenizi öneririm. Eğer bir anormallik görüyorsanız vakit kaybetmemelisiniz.
Bu tarz kasılmalar kimi zaman corona virüs ile bağlantılı olarak da görülebiliyor. Virüs kedilerde sinir sistemini etkileyerek kasılmalara yol açabiliyor. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?