HepiSorKategori: BakımKedim 12 aylık, ağzında kanamalar var
Mahmut Onur Özden 2 sene önce sordu

Merhaba.

Kedim 10-12 aylık ve şu ana kadar şu anki rahatsızlığı hariç herhangi bir sağlık sorunu olmadı.
Ortalama son 3-4 aydır dişleri bu halde. Son birkaç ayda daha da ilerledi kanaması. Ciddi derecede maddi sıkıntılarım olduğu dolayısıyla özel veterinere götüremiyorum. Fakat iki kez yardımseverler aracılığıyla özel veterinerlere gittik. Ancak veterinerler ilgilenmedi, hatta böyle kanamaların her kedide olabileceğini diyerek geçerli bir tedavi yapmadan geri gönderdi.

Götürdüğüm belediyenin barınağının veterineri dişlerindeki tartarlara bağlı dişetlerinin iltihaplandığını ve bol bol yoğurt yedirip su içirmemi söyledi. Bu veterinerlere gideli haftalar ve aylar oldu.
Şu ana sırasıyla kadar denediğimiz ilaçlar: Antibiyoik ve multivitamin, beta-glukan ve antiseptikler.

Semptomlar:

Tüylerinin aşırı dökülmesi (bakınız: resim3. Bu sorun imuneksle geçici olarak kayboldu.)
Dudağına ve dişine dokunduğumda acıyla miyavlama, acı hissetmesi
Dişlerinde bebek fırçasıyla ve kedi fırçasıyla geçiremediğim tartarlar (bakınız: resim1)
Mama yememe ve su içmeme. (Eğer şırıngayla vermezsem bir gün yemediği ve içmediği oluyor.)
Huzursuzluk. Göz göze geldiğimizde durduk yere acı içinde miyavlaması.
Kedinin bedeninde oluşan 1 cm çapında yara. (Evdeki diğer kedilerle kavga ettiğini sanmıyorum. Çünkü 1 yıla yakındır bir kere dahi birbirlerine en küçük bir zarar verdiklerini görmedim.)

Şimdiden cevap için çok teşekkür ediyorum. Belirttiğim gibi muayene ve tedavi ücreti ödeyecek durumum yok şu an. Hareket aktivitemi ciddi derecede kısıtlayan sağlık problemlerim çalışmamı engelliyor. Fakat eğer kredi kartsız taksitle ödeme alabilecek bir veteriner varsa küçük taksitlerle ödeyebilirim.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Ağız ve diş etleri ile ilgili hastalıklarda bu tarz yaralar ve iştahı etkileyen ağrılar oluşabiliyor. Yaşadığınız durum genel kapsamda gingivit problemi ile uyuşuyor. Gingivit periodontal hastalıkların ilk evresi olarak kabul edilir. Bu aşama uygun bir bakım ve tedavi ile iyileşebilir. Diş ve diş etleri iltihabı ile problemler birlikte ilerler. Dişeti iltihabının erken evrelerinde , dişlerde plaklar bulunur ve diş etlerinde hafif bir kızarıklık ile başlar. Ancak diş eti yüzeyleri bu aşamada pürüzsüzdür.
 
Sık karşılaştığımız bir problemdir. Ve üç yaş ve üstü evcil hayvanların yüzde 80’inden fazlasında diş eti iltihabı gelişir.
 
Diş eti iltihabında görebileceğiniz ilk semptom, kedinizin yemek yerken ara sıra kanaması olmasıdır.
Bunun yanında;

  • Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik,
  • Ağız kokusu,
  • İştah azalması,
  • Mukozanın iltihabı,
  • Sinirlilik ve agresyon,

 
Ve bu tip problemlerin kökeninde plakların birikimi ve bakteriler diş eti iltihabının başlıca nedenidir. Kedinizi dişeti iltihabına yatkın hale getirebilecek diğer durumlar ise şunlardır:

  • Bartonella bakterileri
  • Düşük lifli beslenme
  • Kedi Lösemi virüsü
  • Coronavirüs
  • Şeker hastalığı

Dolayısıyla tedavi de bu altta yatan sebebe bağlı olarak değişecektir. Bakteriyel durumlarda antibiyotik tedavisi önerilirken, virüs kaynaklı sorunlarda bağışıklık güçlendirici takviye ve vitamin destekleri kullanılır. Eğer bir iyileşme görülmediyse diğer seçenekler değerlendirilmelidir. 
 
Bu amaçla yapılacak tedavi protokolü şu şekildedir;
 
Plakların Temizlenmesi , yeni plak oluşumunu önlemek için yüzeyin düzeltilmesi ve ağız temizliği ile süreç takip edilir. Eğer plaklar temizlendiyse ağız içi hijyeni arttırarak tedaviye devam edebilirsiniz. Antibiyotik tedavisini ise hekiminizin önerilerine göre devam etmelisiniz. Destekleyici bakım için hindistan cevizi yağı, sarı kantaron yağı gibi doğal yağları hekiminize danışarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca diş fırçalamayı da uygulamalısınız. Yaş mamalar beslenmesi için takviye olacaktır. Bu konuda recovery grubu besin değeri yüksek ve lezzeti yaş mamaları veteriner kliniklerinde bulabilirsiniz. İştahsız olması durumunda iğnesiz enjektör ile ağızdan yedirmelisiniz. 
 
Bu tür problemler tedavi edilmediği takdirde daha ciddi bir problem olan eozinofilik granülom dediğimiz tümöral yapılara dönüşebilirler. İlerlemiş olgularda dişlerin çekilmesi dahi gerekebilir. Bu nedenle geç kalmadan uzman bir veteriner hekime yakınınızdaki bir veteriner fakültesi hastanesinde başvurabilirsiniz. Tedavi konusunda kedinizi görmeden bir tedavi önermem doğru olmayacaktır. Bahsettiğim önerilerin sonuçlarına göre bize tekrar ulaşabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Mahmut Onur Özden 2 sene önce yanıtladı

“Plakların Temizlenmesi , yeni plak oluşumunu önlemek için yüzeyin düzeltilmesi ve ağız temizliği ile süreç takip edilir. ”
Bebek fırçası ve parmağa geçirilen kedi fırçasıyla plakların bir kısmını bile temizleyemedim. Dişe yapışmışlar. Basit bir çubukla veya fırçayla çıkacaklarını hiç sanmıyorum. Detertraj işlemi için veteriner kliniğinden ziyade bir diş kliniği ve kavitron gibi bir cihaz gerekli diye düşünüyorum. Fakat özel diş klinikleri ateş pahası. Sağlık bakanlığına bağlı olan diş klinikleri insanlara dahi önem vermiyorken, bir hayvana yardım edeceğini hiç sanmıyorum. Başvurabileceğim 2 haftalık taksitlerle ödeme alan bir veteriner fakültesi ya da kliniği yok. 50 TL üzeri bir ücreti direkt verme imkanım yok. İğne ve ilaçlarından başka bir cihazı/aleti olmayan götürebileceğim, maddi anlamda ciddi derecede yardım eden bir veteriner var. Yardımcı bir cihaz olmadan bu tartarlardan nasıl kurtulabiliriz?
Bu sorumun cevabını biliyorsanız ve verirseniz sevinirim. Bahsettiğim veteriner ilgilenen ve umursayan bir veteriner değil. Bu yüzden bu sorumun yanıtını ondan alamam. Eğer yardımcı bir cihaz olmadan bu tartarlardan kurtulup ağız bakımını sağlamanın bir tekniğini anlatabilirseniz; veteriner her ne kadar isteksiz olsa da, onun yardımıyla birlikte beraber yapabiliriz. Bu kedim, şu ana kadar verdiğim tadı ve kokusu iğrenç olan antibiyotikleri ve vitaminleri verirken değil saldırganlaşmak, rahatını bile bozmuyor. Bana tamamen güveniyor. Dişlerini fırçalamaya çalışırken dahi zorluk çıkarmadı. Bu yüzden verebileceğiniz cihazsız tartar temizleme yöntemi ne olursa olsun, muhtemelen anesteziye bile gerek kalmayacak.

Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Diş plaklarını veteriner kliniklerinde uygun cihazlar ile temizletebilirsiniz. Bu cihazlar veteriner fakültelerinde genellikle bulunuyor. Ancak belirttiğiniz ödeme şeklini diş temizliği yapabilecek bir klinik ile karşılıklı anlaşarak çözebileceğinizi umuyorum.

Tartar, kedinizin dişlerinde birikmeye başladığında, diş eti hastalığına, iltihaplanmaya, diş kaybına ve ağrıya neden olur. Bu da zamanla yemek yemesini ve nefes alış verişini rahatsız eder. Diş etlerinin enfeksiyonu ve iltihabı, kedinizin iç organlarını da zamanla etkileyebilir. Diş temizliği diş etlerini sağlıklı ve temiz tutarak bu belirtileri giderir. Diş taşlarının temizliği ciddi seviyedeki tartar birikimini gidermenin maalesef tek yoludur. Diş temizliği diş yüzeyini pürüzsüz hale getirir, ve bu da yeni tartarların oluşumunu önler.

Tartar, zamanla kalıcı hale gelir ve dişlerini fırçalayarak yapılan mekanik temizlik yetersiz kalır. Diş fırçalama ve diğer yardımcı yöntemler bu tartarların temizlenmesinden sonra etkilidir. Kulak çubuğunu hindistan cevizi yağına bandırarak mekanik temizliği bir taraftan devam ettirebilirsiniz. Hindi ve tavuk boynu gibi kıkırdaklı yiyecekleri vererek uzun süre çiğnemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha uzun süre çiğnemesini sağlayabilecek mama ve yiyecekler benzer bir fayda sağlayabilir.

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?