HepiSorKategori: BakımKedim 2 yaşında hamile. Doğum hala gerçekleşmedi
didem 2 sene önce sordu

Kedim 2 yaşında hamile. sokaktan almıştım smokin kedi bi buçuk yıldır bakıyorum. iç dış parazitleri tamam. 60 gün oldu hamileliği. cumartesi gece 11de kan ve su geldi. Doğuracak gibiydi beni çağırdı saatlerce durdum yanında. Ama kan ve su geldi sadece doğum gerçekleşmedi. Bugün kan ve su gelmesinden sonra ikinci günü. Normal mama yiyor su içiyor bir gariplik yok yatıyor dinleniyor. Sizce ne yapmalıyım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde gebelik öncesi belirtileri görmeye başlamanız doğuma hazırlık olarak değerlendirilir. Kedinizin doğumu öncesinde güvenle doğumu yapabileceği bir alan belirlemelisiniz. 
Doğuma yaklaştıkça kedinizin miyavlamaları daha da artacaktır. Bununla birlikte son dönemlerinde beslenme alışkanlıklarında değişimler görülebilir. Dikkat edilmesi gereken yavruların tamamının doğmasıdır. Eğer anne kasılmalara devam ediyor ancak doğum gerçekleşmiyor ise acilen bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. 
 
Genellikle anne kediler eğer yeterli yaşa ve boyuta ulaştıysa doğumu kendi başlarına yapabilirler. Eğer 2 yavru arasında 4 saatten uzun bir süre geçtiyse yine bir komplikasyon ile karşı karşıya olunabilir. Kedinizin sessiz, sakin ve nispeten karanlık bir köşede güvenli bir alana sahip olduğundan emin olmalısınız. 
 

 • Çok sık olmamakla birlikte kedinizde de kusma ile karşılaşabilirsiniz. Sıklaşması durumunda veteriner hekiminize bilgi vermelisiniz.
 • Kedinizdeki kilo artışı ile takibini sağlayabilirsiniz.
 • Gebeliğin son günlerinde iştahı artacak ve sizinle daha yakınlaşmaya başlayacaktır. 
 • Eğer gebeliğin son dönemlerinde ise kendine sakin ve sessiz bir alan belirleme davranışı gösterecektir.
 • Normal süreçte doğumun 60-65.günlerde gerçekleşmesi beklenir.
 • Eğer bu süre uzarsa kedinizi yakından gözlemlemelisiniz. 
 • İlk doğumlarda problemler daha sık yaşandığı için kedinizde meydana gelebilecek problemler için ultrason muayenesinin yapılmasını öneriyorum.
 • Ultrason ile yavruların sayısı, sağlığı, kalp atış hızları gibi konularda bilginiz olabilir. Doğumu takip ederken bu veriler önemlidir.
 • Bebeklerin düşük yapılması veya doğurulamaması anneyi çok ciddi riske sokacaktır. Toksikasyon yaşayarak annenin ölümüne dahi yol açabileceği için vakit kaybetmemenizi öneriyorum.

 
Yaşadığınız akıntı problemi normal bir doğumda görülmez. Küçük çocuğunuzun gerçekten herhangi bir şekilde kanaması olduğunu fark ederseniz, en kısa zamanda veteriner hekiminize başvurmalısınız.
Kanama, ciddi bir sağlık durumu ile ilişkili olabilir, bu yüzden zaman kaybetmemenizi öneriyorum. 
 
Kedinizin yaşadığı kanama problemi düşük ile ilgili olabilir. Kedinizin hamilelik aşamasına bağlı olarak, risk seviyeleri değişecektir:

 • Hamileliğin ilk haftalarındaki kanamalar : Yavru kedilerden birinin ölümünden kaynaklı olabilir. Bu aşamada komplikasyon olasılıkları düşüktür.
 • Gebeliğin ortası ve sonları : Son dönemdeki kanamalarda annenin ve yavru kedilerin sağlığı tehlikede olabilir. Bu aşamada, yavru atılımı olabilir. Travma veya ciddi bir enfeksiyon nedeniyle de karşılaşılabilir.

 
Her iki durumda da veterinere hekiminize görünmelisiniz. Kedinizin hamilelik durumunu değerlendirmek için ultrason veya röntgen önerilecektir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?