HepiSorKategori: SağlıkKedim 3 haftadır ishal ve bir türlü düzelmedi
Buse Gizem 2 sene önce sordu

Öncelikle Merhaba. kedimi alalı 3 hafta oluyor ve bize geldiğinden beri ishal. İç dış parazit aşısı yapıldı. Sonrasında şurup tedavisine başlandı ve 2 hafta şurupla geçmedi. Bu esnada dışkısında az az kan farkettim ve veterinere götürdüm parazit şurubu verdiler. Ertesi gün kusma gerçekleşti veterinere ishalinin geçmediğini ve kustuğunu önceki günde parazit şurubu içtiğini söyledim serum tedavisine başlandı ve veterinerimiz bize testin elinde olmadığını fakat belirtilere bakılınca feline corona virüs olabileceğini söyledi. Kedim serum verildiği esnada mukus kıvamında dışkı yapmıştı. 3 gün serum tedavisinden sonra dışkı normale dönünce antibiyotik şurup ve birde bağışıklık güçlendirici şurup verildi. Bu esnada mamadan fakat daha çok haşlama tavuk veriyorduk veterinerimizin tavsiyesi ile. Dışkı yavaş yavaş kendine gelmeye başlamıştı..Yaklaşık 3 gündür mamasını veriyorum ilaçlara devam ediyorum.kullandığımız mamada intestinal sistem düzenleyici Hills digestive care i/d. Fakat dışkı yeniden sıvılaştı. Bu durum normal mi tavuğa geri mi dönmeliyim artık ne yapacağımı şaşırdım çokta üzülüyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedinizde hekiminizin de bahsettiği gibi coronavirus gibi viral bir hastalık bulunuyor olabilir. Özellikle sindirim sistemi problemlerinde doğrudan genel durumu ve bağışıklığı da etkilenecektir.

Bu gibi durumlarda tedavide amaç bağışıklığın desteklenmesi, semptomların giderilmesi ve sürecin takip edilmesi şeklinde devam edecektir.

Yaşadığınız durumda kedinize ek olarak omega 3-6, lysine, probiyotik takviyeleri kullanabilirsiniz. Özellikle probiyotikler sindirim sistemini rahatlatarak besinlerin emilimini arttıracaktır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumda recovery grubu yaş mamaları da deneyebilirsiniz. Bu yaş mamalar içerik olarak hasta hayvanlar için daha uygundur.

Kuru mama konusunda en az 5-6 hafta geçmeden net bir karar vermek yanlış olacaktır. Bu yüzden başladığınız şekilde devam etmenizi bu süreçte sindirim sistemini daha da yormamak için öneriyorum. Sürecin devamında bize tekrar ulaşabilirsiniz.

Geçmiş olsun

Buseligizem 2 sene önce yanıtladı

Veterinerimiz mamasını değiştirelim dedi ve royal canin kitten mama aldım. Şuan Hills ile alıştırarak veriyorum. Bir de imuneks adlı ilaç kullanıyoruz hekimimizin tavsiyesiyle. Probiyotik Öner’iniz var mı eczaneden alabileceğim

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

O konuda hekiminize danışabilirsiniz. Kedinizin sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterileri içeren bir öneri sunacaktır. 
 
İmuneks’e devam edebilirsiniz. İçindeki ek takviyeler ile bağışıklığı desteklemenize yardım edecektir. Mama değişimlerini bahsettiğiniz gibi 7-10 güne yayarak sağlayabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?