HepiSorKategori: BakımKedim 4.5 yaşında dişi kısırlaştırılmadı ve sürekli kızgınlıkta
Buket 2 sene önce sordu

Merhaba kedim 4.5 yaşında dişi kısırlaştırılmadı belli zamanlarda hormon iğnesi vurduruyoruz şu ara gerginlik var sanki ben yokken hiç durmuyor sürekli miyavlıyor eşimle iyi deil araları 2 ay önce yeni bir eve taşındık sakinleşmesi için ne yapılabilir bu damlalar işe yaramıyor ama işe yarar başka bir ürün tavsiyeniz var mı birde kısırlaştırıcam yaş geç olurmu bide karma aşısı vurudurmuyorum sadece iç parazit iğnesi vurduruyorum karma şartmıdır

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bahsettiğiniz gibi kediniz kızgınlığa girmiş olabilir. Bu sebeple miyavlama, geceleri uyutmama gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim. Ayrıca hormon tedavisinin uygulanmasını kişisel olarak önermiyorum. İleri yaşlarda oluşabilecek rahim ve meme tümörlerine olan yatkınlığı arttırabiliyor. 
 

Şu an bilimsel açıdan da önerilen çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Ancak yaş konusunda daha fazla geç kalmamanızı öneririm. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. 
 
Aşı konusunda ise kesinlikle yapılmasını öneriyorum. Çekirdek aşılar dediğimiz yapılması zorunlu aşıları aksatmanız kedinizde ciddi sağlık problemlerine karşı riskli duruma sokabilir. Kedinizin dışarıya çıkmaması aşılamamak için geçerli bir neden değildir. Gün içinde sevdiğimiz, bize sürtünen kediler yada oturduğumuz yerde daha önce yatan bir kedi dahi virüsü eve taşımanıza neden olabilir. Parazitler de yine aynı şekilde kıyafet ve ayakkabılarımız ile eve taşınabileceği için düzenli takip edilmesi gereken önlemlerdendir.

 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?