HepiSorKategori: SağlıkKedim 4. kattan atladı ve çişini yapmakta zorlanıyor
Profile photo ofsila-usta-sSıla Usta 2 sene önce sordu

İyi akşamlar. Kedim yaklaşık 20 gün önce 4. kattan atladı kalçasında kırık tespit edildi. Kafes tedavisi önerdiler. Tutabildiğimiz kadar tuttuk ancak hırçın bir kedi tutmak pek mümkün olmadı. 15. günün sonlarında çişini yapamama problemi oldu ultrasonda filan bakıldı herhangi bir sorun görülmedi. Ancak bugünler de tuvalette uzun süre duruyor miyavlama filan yok ama fazla uzun bekliyor. Acaba kırıktan kayanklı bir problem olmuş mudur? Kırığının iyileştiğini düşünüyorum çünkü hareket konusunda eski hızlı günlerine geri döndü. Veterinere götürdüğüm zaman 2 3 gün kendine gelemiyor fazla yoruyorlar ondan dolayı burdan sormak istedim normal midir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Bu tarz yüksekten düşme vakalarında tuvalet düzeni yakından takip edilmelidir. Bel omurgalarında gerçekleşebilecek bir hasar dışkı ve idrar çıkışını etkileyebilir. Röntgen üzerinden detaylı bir değerlendirme yapılması, şüphe halinde ise kontrast maddeli bir omur röntgenine bakılması gerekebilir.

Travma sonrası gelişen bir ödem de yine aynı şekilde baskı yaparak etkilemiş olabilir. Tüm bunların dışında idrar yolu tıkanıklıkları da akla gelebilir. Kediniz stresli ve yorucu bir dönem sonrasında idrar yolu problemlerine yatkın hale gelmiş olabilir. Özellikle idrarın tutulması, travmalar sonucu doku hasarları gibi enfeksiyona yol açan sebepler bulunuyor.

Kedinizin bu probleminin detaylı bir şekilde tekrar muayene edilmesini öneriyorum. İdrar muayenesi ile olası problemlerin de gözden geçirilmesi faydalı olacaktır.

Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?