HepiSorKategori: SağlıkKedim 9 aylık en son 2 ay önce sadece iç parazit hap..
marssanss 3 sene önce sordu

Kedim 9 aylık en son 2 ay önce sadece iç parazit hapı içti normalde 3 ayda veterinerde aşı olarak uygulanıyordu sizce hangisi daha sağlıklı şuna veterinere götürsem iç-dış parazit alışı yapar mı birde 4 ay önce karma 1 oldu ama 2 doz uygulandığını yeni öğrendim ve veterinerimi değiştirmeye karar verdim şimdi götürsem yapılır mı

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Gizem,
 
Öncelikle parazit tedavileri özellikle dışarıya çıkan bir kediye sahipseniz 1.5 ay sıklığına kadar indirilmesi önerilebiliyor. Dolayısıyla 2 ay geçmiş ise iç parazit ve dış parazit tedavilerinizi yenilemenizde bir sakınca yok. Yaz aylarında eğer dışarıdaki kedileri seviyorsanız , taşımanız açısından parazit tedavilerini sıklaştırmanız yine faydalı olacaktır. Aşı ve hap arasında ise risk taşıdığı düşünülen parazitlere yönelik bir seçim yapılır. Bu konudaki kararı hekiminize bırakmanızı tavsiye ederim.
 
Ayrıca İlk karma aşıları 2 doz olarak başlar ve son yıllık dönemde tek doz halinde devam eder. Aşının ise eğer gerekli titrasyon dediğimiz yoğunluğu sağlamadıysa tekrarlanması ve düzenli takip edilmesi gerekir. Bu durumdan veteriner hekiminize bahsederseniz size uygun bir aşı takvimi çıkaracaktır. 
 
 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?