HepiSorKategori: SağlıkKedim ağız yaraları nedeniyle yemek yiyemiyor
Profile photo ofru-eraslanRuken Eraslan Kurt 3 sene önce sordu

Merhaba,

6 yaşında yaklaşık 5 kg ağırlığında erkek kedim var. 2018 başlarında ağız yaraları dolayısı ile yemek yiyememeye başladı. Özel veterinere götürdük tahlil yapıldı. Bağışıklığı düşük çıktı. gingivitis tanısı kondu kortizon ve antibiyotik tedavisi uygulandı. bu tedaviden sonra kedim tekrar yemek yemeye başladı fakat 2 hafta sonra ağız içi ve dişlerin etrafındaki kızarıklıklar geri geldi tekrar yemek yiyemez hale geldi. Hayvan hastanesine götürdük röntgen çekildi dişlerinde bir sıkıntı olmadığı söylendi 2 haftalık kortizon ve antibiyotik tedavisi uygulandı. Ayrıca biz her akşam ağzına gliserin ve ağız bakım spreyi sürdük hala da sürüyoruz. Son tedaviden 3 hafta sonra hastalık tekrarladı ve şu an kedim yemek yiyemiyor. Kortizon tedavisinin zararlarını okuduktan sonra bu tedavinin uygulanmasını istemiyorum. Zaten uzun vadede iyileşme de sağlamıyor. Önerilerinizi rica ediyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Dostunuzun ağız ve diş muayenesinin tekrar yapılmasını öneririm. Eğer çürük veya diş enfeksiyonu da görülüyorsa dişin çekilmesi gerekebilir. Bir yandan bağışıklığını destekleyebilirseniz bir nebze iyileşme görülebilir. Bunun yanında diş eti enfeksiyonunun hangi aşamada olduğuna göre tedavi belirlenmelidir. Farklı bir klinik veya yakınınızda var ise veteriner fakültesi hastanesine giderek önceki tedavinizi söyleyerek tedavi sürecini sorabilirsiniz.

Tedaviye ek olarak hindistan cevizi yağı ve kolloidal gümüş suyunun destekleyici özelliğini gözlemleyebiliyoruz. Hekiminizin tedavisi takip etmeniz önemlidir.

Geçmiş olsun.

Toplam 4 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?