HepiSorKategori: SağlıkKedim ağzını açarak nefes alıyor
Merve 2 sene önce sordu

Merhaba, kedimi 6 mayısta kısırlaştırdık iyileşti fakat nefes alırken ağzını açarak kesik kesik alıyor. Önceden sadece çok koşturup yorulduğunda bunu yapıyordu ama bugün dışarıya çıktığında da aynısını yaptı. Ve daha çabuk yorulup yine ağzını acarak nefes alıyor. Acaba ameliyattan kaynaklı olabilir mi? Hala kendini tam toparlayamamış olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Eğer bu durum sürekli haldeyse ağız içini kontrol etmeniz ve herhangi bir ağız içi sağlık problemine sahip olmadığına emin olmanızı tavsiye ederim. Beraberinde ağız kokusu ve iştahsızlık görüyorsanız bu ağız veya diş problemlerinin bir işareti olabilir. 
 
Ağzını açık tutmasının nedenlerinden biri de solunum yolundaki problemler olabilir. Özellikle sinüslerin tıkalı olduğu durumlarda bu şekilde nefes almayı kolaylaştırmaya çalışıyor olabilir. Operasyon sonrası zayıflayan bağışıklık sistemi nedeniyle bir solunum yolu enfeksiyonu gelişmiş olabilir.
 
Bunun dışında problem son dönemde başladıysa alerjik bir sebebe bağlı görülebilir. Evde sprey deodorant, parfüm ve oda kokuları kullanılıyorsa, sigara dumanı, ağır kokulu temizleyiciler veya aşırı toz bulunuyorsa alerjiyi tetikleyebilir. 
 
Sağlıklı bir kedi normalde dakikada 20 ila 30 defa nefes alır. Kediniz eğer bundan daha hızlı nefes alıyorsa (özellikle istirahat halindeyken) veteriner hekime götürmenizi öneririm. Ayrıca ağzı açık halde nefes alması ciddi bir durum belirtisidir. 

Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?