HepiSorKategori: BakımKedim aşı sonrası bacağına dokundurmuyor
Profile photo ofmelisbymmelisbym 2 sene önce sordu

Merhaba benim kedim 1.5 yaşında erkek 4.5 kilo. 6 şubat 2019’da karma aşı senelik tekrarını yaptırdık. İlk sene yaptırdığımızda aşının yan etkisiyle hafif ateş ve halsizlik vardı ama iki günde atlattı. Fakat bu yılki tekrarında bu yan etkiler olmadı ve aşı olunan bacak kısmına asla dokundurtmuyor acıyor. Acaba aşının o bölgede kalıp yayılmama ihtimali var mı? Aşı sonrası bölgeye olabilğince masaj yaptım aşının rahat yayılması için ama emin olamıyorum yine de.

Profile photo ofmelisbymmelisbym 2 sene önce yanıtladı

Yemesinde, içmesinde, keyfinde ve tuvaletinde bi sorun yok fakat yine de endişe duydum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Aşılar her ne kadar güvenli bir hale getirilse de bazen vücutta yan etkilere sebep olabiliyorlar. Bahsettiğiniz gibi halsizlik, ateş gibi basit etkilerin yanında bazen aşırı duyarlılık ve alerjik reaksiyonlar da oluşabiliyor. Eğer kediniz bir süre sonra normale dönmeye başladıysa korkulacak bir durum olmayabilir. Ancak bacağın üzerine basmamaya başlar, yada şişlik,topallık gibi ekstra bir problem gözlerseniz tekrar veteriner hekiminize başvurmalısınız. 
 
Bölgenin kan dolaşımını hızlandırmanız aşının emilimini hızlandırabilir ancak sürecin gidişatını gözlemlemeniz oldukça önemlidir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?