HepiSorKategori: SağlıkKedim Barfi idrar yolları problemi yaşıyor
Nazlı 2 sene önce sordu

Merhaba,

Kedim Barfi tekir, 4,5 yaşında erkek kedi. Geçen hafta idrar yolları tıkanıklığı başladı, veterinere götürdüm sonda (1mm) takıldı, C vitamini ve kanama durdurucu iğne yapıldı. İğneler 4 gün devam etti. Salı günü akşam sonda çıkarıldı ancak idrarını yapmakta hala zorlanıyordu. Bu arada Royal Canin S/D mama ve uzun bir süre kullanılmaya devam etmek üzere C vitamini hapı verdi hekimimiz.

Çarşamba akşamı idrarındaki kanın arttığını farkettim. Perşembe günü tekrar veterinere götürdüm bu sefer bir miktar daha kalın sonda (1.3 mm) takıldı. Yine C Şimdi sonda daha düzgün çalışıyor gibi ancak idrarındaki kan miktarı arttı, tamamen kanama şeklinde değil ama pembe ve zaman zaman koyu pembe şeklinde geliyor sıvı. Ya da yerdeki damlalarda bazen kan ayrışıp pıhtılaşıyor içinde. Geçen Cumartesi’den (10 Kasım) beri tedavi devam ettiği halde gözle görülür bir iyileşme maalesef yok. Bu arada böbrek röntgeni temiz çıktı, idrar tahlilinde kristaller strüvit olarak görünüyor. Kan tahlilinde yine böbrekle ilgili değerlere bakmıştı hekimimiz, onlar da normal değer aralığında çıktı. Farklı bir tedavi yöntemi denenmeli mi? 6 gündür tedavi olmasına rağmen sorunun devam etmesi ve kanama olması normal mi? Bakılması gereken başka şeyler var mıdır? Sorularımı yanıtlayabilirseniz ve varsa başka yorumlarınızı belirtebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler,
Nazlı

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba Nazlı hanım,
 
Öncelikle geçmiş olsun. İdrar yolu problemleri maalesef belirti verdiği dönemde ilerlemiş olabildiği için tedavinin de uzun soluklu takip edilmesi gerekiyor. Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir.
 
İdrarın pH’sının istenen düzeye gelmesiyle taş oluşumunun önüne geçilebilir. Bu amaçla uygun beslenme ve takviyeler sağlanmalıdır. Eğer taşların büyüklüğü durumu zorlaştırıyor ise cerrahi operasyon ile alınması da önerilebilir. Taşlar böbrekleri tıkama noktasına geldiyse vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir.
 
Kediniz için belirlenen tedavinin yanı sıra bolca su içmesini öneriyorum. Özellikle üriner yaş mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yaş mamaları kedinizin içeceği son noktaya kadar sulandırmanızı öneririm. Sıvı alımının azalması taş oluşumunu arttıracağı gibi iyileşmeyi de geciktirecektir.  Bolca yaş mama takviyesi ile yeni taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 
Tekrardan geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?