HepiSorKategori: SağlıkKedim çok fazla uyukluyor ve iştahsız
Esra 2 sene önce sordu

Merhaba. 6 yaşından gün almış olan erkek kısır bir İran kedim var. Yaklaşık 1,5 yıl önce parazit açısından zehirlendi, ivermektin zehirlenmesi yaşadı. Sonrasında tedavi gördü önce sinir sistemi etkilendi ardından kan değerleri. Kansızlık baş gösterdi. Ancak yazdan beri gayet sorunsuz ve sağlıklıydı. Son bir aydır iştahı ara ara azaldı. Gribal bir durum sandık başta. Daha önce Ankara’da yaşıyorduk şimdi erzincandayız o yüzden donanımlı klinikler yok, kan testi yaptıramıyoruz. Antibiyotik tedavisi gördü. Ardından b ve c vitaminleri vuruldu bir kaç kere. Kansızlık nüksetniştir diye eprex ve Dodex vuruldu (Ankara’daki veterinerimizin önerdiği bir tedavi). Ayrıca kedimin böbreklerinde polikistik kist var, ama değerleri normalin dışında çıkmadı şu ana kadar. Söylediğim gibi bir ağdır iştahı gidip geliyor. Dilinde bir yara vardı yarık gibi ona da solüsyon önerdiler onu kullanıyoruz. Üç gün iştahla kuru mama yiyor sonra hiç yememeye başlıyor ve daha fazla uyukluyor. Dışkılaması normal, idrarı da normal. Kusma vb yok. Hareketleri de normal sadece işltahsız olunca biraz daha fazla uyuyor. Ama huzursuz bir uyuma değil. Sebebi ne olabilir ve ben yapabilirim. Teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Zor bir tedavi sürecinin ardından dostunuzun sağlığını kazanması zaman alacaktır. Ancak şu an böbrekleri ile ilgili bir problem başlangıcında olabilir. Genellikle iştahtaki bu değişimler organ fonksiyonları ile ilgili görülür. Ağız içi yaralar zaman zaman iştahı doğrudan etkileyebilir. Eğer yarıklar acı verecek derecedeyse yemede isteksizlik görülebilir.
 
Bu konuda yaş mama ve daha kolay yutulabilen yiyeceklere yönelebilirsiniz. Ayrıca ağız içindeki yaralarda bahsettiğiniz solüsyona ek destekler önerilebilir. Su içmesi belirgin olarak azaldıysa organ fonksiyonlarının tekrardan gözden geçirilmesinde fayda var. Kan tahlili ve ultrason ile daha net bir yol izlenebilir. 
 
Bu veriler sonrasında reçeteli olarak adlandırılan tedaviye destek mamalarına da geçişiniz önerilebilir. Böbreğin son durumunun tekrar değerlendirilmesini öneriyorum.
 
İmkanınız ölçüsünde veteriner fakültelerinin hastanelerine başvurarak detaylı bir kontrolden geçebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?