HepiSorKategori: SağlıkKedim çok sık kumuna gidiyor
Profile photo ofbasketgdenizGüldeniz Saltürk 3 sene önce sordu

Kedim 6 yasinda kısır ve dişi,2 gün once beraber 5 saatlik bi seyahat yaptik bugun çok sık kumuna gittigini fark ettim kucuk kucuk ama sık idarara gidiyo ve bi idrarinda bu ufak kanı gördüm.Ne olabilir acaba?

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde muhtemel bir idrar yolu tıkanıklığı problemi olabilir. Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum. Yapılacak idrar ve kan tahlillerinin ardından problemin kesin sebebini bulacaklardır. 
 
Bununla birlikte yeme içmesini takip etmenizi öneriyorum. 
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofbasketgdenizbasketgdeniz 3 sene önce yanıtladı

Su çok içmiyo fakat yemesi normal.Dışkısında da bi problem yok normal görunuyo.Ağrısı oluyo mudur peki çunku normalde bu kadar miyavliyamiyo fakat suan surtunup surtunup miyavliyo bana.Burda tanidigim donanimli bi veteriner yok bulur bulmaz en kisa zamanda goturucem.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

İdrar yollarındaki olası tıkanıklığın yada enfeksiyonun seviyesine göre rahatsız edebilir. İdrar kesesi dolmaya başladıkça böbreği de etkileyebilir. Özellikle idrar yapamaması ve idrar kesesinin dolması sonucunda ciddi riskler doğurabilir. 
 
Bu dönemde idrarını kum kabının dışına da yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Yakından takip etmenizi ve ne kadar zorlandığını gözlemlemenizi öneririm. İdrar miktarlarını da takip etmelisiniz.
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofbasketgdenizbasketgdeniz 3 sene önce yanıtladı

Bi veteriner buldum ancak yarin aksam goturebilecegim.Gozlemledigim kadariyla yapiyo fakat dedigim gibi az az ama sık sık gidiyo kanamaya 1 kez sahit oldum henuz ama idrarini yaparken karninda biraz kasilma oluyo,kuru mamasini kaldirdim sulu süt ve yas mama koydum

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Sulandırılmış dahi olsa süt koymamanızı öneriyorum. Laktoz içeriği nedeniyle kedilere süt verilmesini önermiyoruz. Yaş mama ve kuru mamasına ekleyeceğiniz et suyu gibi içeriklerle sıvı alımını arttırabilirsiniz.

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?