HepiSorKategori: SağlıkKedim durup dururken bayıldı
Ilayda 3 sene önce sordu

Merhaba dun aksam 20.00 civari kedim durup dururken bayildi. Diger kedimin basinda miyavlamasiyla farkettik. Kendisi cok hiperaktif bir kedi ilk kez boyle oldu. Hizlica veterinire goturduk ve cigerlerinin su toplasigini soyleyip 4 tane igne vurdu. Eve geldiginde hic bir sey yemedi su icip onlari da kustu hep uyuyor. Yeni kisirlastirma ameliyati oldu 1 2 ay kadar once. Bu yuzden olmus olabilir mi? Baska nasil bir tedavi uygulayabiliriz kendi vetimiz serum yemesi gerektigini soyledi fakat pek guvenemedim. Vitaminler ise yarar mi?

Soru Etiketleri :
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba İlayda,
 
Bayılma altında yatan sebeplerin iyi araştırılması gereken ve tedavisini aksatmadan sürdürülmesi gereken ciddi sağlık problemlerinden biridir. Genellikle beyine giden kan dolaşımının ve dolayısı ile oksijen taşınmasının geçici olarak engellenmesi ile ortaya çıkar. 
 
Bununla birlikte kalp problemleri de bayılmaya sebep olabilir. Özellikle yaşlı kedilerde daha fazla karşılaşılan bir tablodur. Kalp problemlerinin yanı sıra aşırı stres, kan şekerinin düşmesi, tansiyon düşmesi ve bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. 
 
Detaylı bir kan tahlili, idrar tahlili ile teşhis netleştirilebilir. Bununla birlikte kalp için EKG çekilmesi nedeni bulmada yardımcı olabilir. Tedavi ise altında yatan sebebin belirlenmesi ile sürdürülür.  Eğer bayılma tekrarsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar hakkında sizi bilgilendirebilirim. 

  • Aniden güçsüzleşme ve çeşitli kasılmalar,
  • Özellikle aktivite ve yoğun hareket sonrası gerçekleşmesi,
  • Bayılma öncesi gözlerin hareketi,
  • İdrar kaçırma veya istemsiz dışkılama,

Bu konularda dikkat ederseniz teşhis için yardımcı olacaktır.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?