HepiSorKategori: SağlıkKedim gözünü sürekli kapatıyor, gözü akıyor ve çapak var
Profile photo oferen_mustafa61eren_mustafa61 2 sene önce sordu

Kedim gözünü sürekli kapatıyor gözü ağlıyor ve çapaklı. Uyurken sürekli garip şekilde titriyor ve gözleri rastgele yönlere dönüyor. Sebebi nedir? Nasıl tedavi edilebir?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba, 
 
Kedilerin gözlerinde zaman zaman az miktarda göz yaşı akıntısı ve çapaklanma görülebilir. Bunu mevsimsel alerjiler, toz ve çeşitli dış etkenlere bağlı olarak gözün oluşturduğu bir savunma mekanizması olarak da düşünebilirsiniz. Özellikle basık suratlı kedi ırkları olan iran, himalayan, exotic shorthair vb. ırklarda göz yaşı kanallarının anatomik yapısı nedeniyle yaygın olarak görülebilir. 
 
Ancak kedinizde her gün bu durumla karşılaşmanız ve bunun göz kapaklarının yapışmasına sebep olacak miktarlara ulaşması önemli bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bazı göz enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, virüs kaynaklı sistemik enfeksiyonlar, göz kapağı enfeksiyonları ve göz kuruması gibi durumlar bir veteriner hekimin muayene sonrası tedavisini gerektirir. Bunun yanında düzenli göz temizliğini kedi ve köpekler için özel üretilmiş göz temizleme solüsyonları ile yapabilirsiniz.
 
Gözlerin titremesi ise nörolojik bir soruna işaret ediyor olabilir. Özellikle ilerlemiş virüs kaynaklı enfeksiyonlarda bu duruma yol açabilir. Çapaklanmanın artması veya temizlemenize rağmen devam etmesi durumunda bir veteriner hekimin görmesini tavsiye ederim. Gözü muayene etmeden bir tedavi belirlememiz doğru olmayacaktır.
 
Geçmiş olsun 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?