HepiSorKategori: BakımKedim hamile ancak hala doğurmadı
sinaa 2 sene önce sordu

Merhabalar, kedim British Shorthair cinsi bir kedi, Mart ayında çifleşmesi için aynı cinsinden bir kediyle çifleştirdik. Yemesine görünür oranda artma, göğüslerinde belirginleşme ve süt gelmeye başladı. Veterinere götürdüğümüz vakit bebekleri olduğu anlaşıldı fakat 2 aydan fazla bir sure olduğu için bebeklerin sağlıkları konusunda endişeleniyorum. Kedim son iki gündür miyavlamaya başladı fakat doğum yapacağını gösterecek hiç bir davranışta bulunmadı. 2 ay 10 gün kedilerin hamileliği için normal bir süreç mi yoksa bebekler içinde ölmüş olabilirsiniz mi? Cevaplasanız çok sevinirim. Iyi günler…

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde gebelik öncesi belirtileri görmeye başlamanız doğuma hazırlık olarak değerlendirilir. Kedinizin doğumu öncesinde güvenle doğumu yapabileceği bir alan belirlemelisiniz. 
Doğuma yaklaştıkça kedinizin miyavlamaları daha da artacaktır. Bununla birlikte son dönemlerinde beslenme alışkanlıklarında değişimler görülebilir. Dikkat edilmesi gereken yavruların tamamının doğmasıdır. Eğer anne kasılmalara devam ediyor ancak doğum gerçekleşmiyor ise acilen bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. 
 
Genellikle anne kediler eğer yeterli yaşa ve boyuta ulaştıysa doğumu kendi başlarına yapabilirler. Eğer 2 yavru arasında 4 saatten uzun bir süre geçtiyse yine bir komplikasyon ile karşı karşıya olunabilir. Kedinizin sessiz, sakin ve nispeten karanlık bir köşede güvenli bir alana sahip olduğundan emin olmalısınız. 
 

  • Çok sık olmamakla birlikte kedinizde de kusma ile karşılaşabilirsiniz. Sıklaşması durumunda veteriner hekiminize bilgi vermelisiniz.
  • Kedinizdeki kilo artışı ile takibini sağlayabilirsiniz.
  • Gebeliğin son dönemlerinde iştahı artacak ve sizinle daha yakınlaşmaya başlayacaktır. 
  • Eğer gebeliğin son dönemlerinde ise kendine sakin ve sessiz bir alan belirleme davranışı gösterecektir.
  • Normal süreçte doğumun 60-65.günlerde gerçekleşmesi beklenir.
  • Eğer bu süre uzarsa kedinizi yakından gözlemlemelisiniz. 
  • İlk doğumlarda problemler daha sık yaşandığı için kedinizde meydana gelebilecek problemler için ultrason muayenesinin yapılmasını öneriyorum.
  • Ultrason ile yavruların sayısı, sağlığı, kalp atış hızları gibi konularda bilginiz olabilir. Doğumu takip ederken bu veriler önemlidir.
  • Bebeklerin düşük yapılması veya doğurulamaması anneyi çok ciddi riske sokacaktır. Toksikasyon yaşayarak annenin ölümüne dahi yol açabileceği için vakit kaybetmemenizi öneriyorum.

Geçmiş olsun

sinaa 2 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim yazdıklarınız için.. Daha önceden ölü doğum yapmış bir kedi ve dün genital bölgesinden kahverengi jel kıvamında bir sıvı geldi, veterinere götürdüğümde gözle görünen bir sorun olmadığını söyledi. Bu sabah uyandığımda akıntının kanlı bir sekilde olduğunu gördüm fakat doğum yapma girişiminde bulunmadı, miyavlamalara devam ediyor ve kasılmaları var gibi duruyor. Sakince yatmak dışında hiç bir girişimde bulunmuyor, bunlar normal şeyler mi yani o sıvı doğumun çok olduğunu mu gösterir yoksa sağlık sorunu olabilir mi?

Toplam 14 kişiden 5 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?