HepiSorKategori: SağlıkKedim hapşırıyor ve burnu akıyor
Profile photo ofimranazrayzcImran Azra Yazıcı 3 sene önce sordu

Merhaba. 3 aylık bir kedim var. Karma aşısının 1.sini yaptırdık ve yaptırdıktan sonra olmaya başlayan hapşırması var ve hapşırınca burnu akıyor. Bazen uyandıktan sonra ya da sevilirken birden öksürük gibi 5-10 sn süren bir öksürmesi var. Hareketinde yemesinde ateşinde hiçbir sorun yok. Kumu tozlu gibiydi belki ondandır diyip sağlıklı bir kuma geçtik. Maması ve vitaminleri kaliteli. Acaba sorun ne olabilir veterinerimiz sorunu olmadığını söylemişti. Ne yapmamız gerekiyor? Dönüşünüz için şimdiden teşekkürler.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin viral bir enfeksiyonu olabilir. Bu tarz burun akıntısı, öksürme ve hapşırma tarzındaki belirtiler solunum yollarını etkileyen virüs kaynaklı enfeksiyonları işaret ediyor olabilir. Eğer bahsettiğiniz belirtiler 24 saatten uzun sürüyor ise muhtemelen kum, ev tozu vb. kaynaklı alerjilerden farklı bir sebebe bağlıdır. 
 
Viral enfeksiyonlarda temel amaç bağışıklığın desteklenmesi ve vücudun savunma sistemi ile enfeksiyonun iyileştirilmesidir. Bazı durumlarda aşılama sonrası bu tarz belirtiler ortaya çıkabiliyor. Kedinize bağışıklık güçlendirici olarak probiyotik takviyesi ve lysine tabletlerini vermenizi öneriyorum. 
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofimranazrayzcimranazrayzc 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedimin sağlık problemiyle ilgili veterinerimiz antibiyotik tedavisi uyguladı. 1 hafta sonunda her şeyi normale döndü ve daha sonra karma 2 aşısını yaptık. Şimdi yaklaşık 2 haftadır aynı şekilde burun akıntısı, hapşırma, öksürme belirtileri var ancak yemeğini de yiyor hareketli de bir oğlan. Tüy çıkarmaya çalışıyordu diye malt veriyorum ancak hala öğürmeleri sürüyor, uyandığında vs. Lysine tablete başladım, probiyotik yoğurt falan da yedirmeye çalışıyorum. 1,5 haftadır böyle ilerliyoruz ancak gelişme yok gibi. Ne yapmam gerekir, tekrar veterinere götürüp yine sonuç alamayacağımız bir iğneli tedavi istemiyorum ona da yazık. Bugün tekrar muayene olacak ama öncesinde size de danışmak istedim.
Teşekkürler.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Virüs kaynaklı enfeksiyonlarda tedavi süreçleri ve tedaviye alınan yanıtlar uzun sürelere yayılabiliyor. Bahsettiğiniz durum da bu yönde görünüyor. Lysine desteğine 30 gün boyunca devam etmeniz sonrasında tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

Toplam 6 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?