HepiSorKategori: SağlıkKedim hızlı hızlı nefes alıp veriyor
Ebrar Bilgin 2 sene önce sordu

Kedimi sahipleneli 2 buçuk ay oldu, parazit aşılarını yaptırdım. 6 yaşında bir iran kedisine sahibim. Dişi. Sürekli yaş mama ister ilk sahiplendiğimde zayıf kalmıştı veteriner istediği kadar yaş mama yiyebilir demişti yaş mama ve kuru mama eşliğinde toparladık biraz. Dün ona yaş mama yaptım haşlanmış tavuk havuçu hakiki zeytinyağı tuz eşliğinde rondoya vurdum. Gayet yedi sevdi de. Ama bugün sabah değişik birşekilde nefes aldığını hissettim ama sürekli değil bu. Bugün bir saat içerisinde hızlı hızlı nefes alıp iç çeker gibi nefes verdiğini gördüm. Dün de hapşırmıştı. Anlam veremedim. Takip ettiğimde normal nefes alış verişi vardı. Sizce grip olabilir mi? Ne yapmalıyım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kuru mamanın yanında sıvı alımının arttırılması için yaş mamayı tavsiye ediyorum. Haftada 2-3 kutu yaş mama vermenizi öneriyorum. 
 
Kedinizin bu solunumunun yanında kusma, halsizlik, öksürme,iştah kaybı, ağız açık nefes alma gibi belirtiler görüyorsanız veteriner hekiminize başvurmalısınız. Bunun dışında alerjik reaksiyonlar ve astım gibi solunum problemleri de böyle belirtiler verebiliyor. Evinizi havalandırmalı ve tütsü, sigara, parfüm, oda kokusu gibi alerjik reaksiyon oluşturabilecek ürünleri kullanmamanızı öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 11 kişiden 5 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?