HepiSorKategori: SağlıkKedim ishal oldu
Aden 3 sene önce sordu

Merhabalar, benim mars ve venüs adında 6-7 haftalık iki kardeş dişi kedim var. 2 gün önce venüs ishal oldu, kuru mama yiyor ve arada yaş mamayı sulandırarak veriyorum sütü kestik. Venüs 2 gün boyunca çok halsizleşti kilo kaybetti ama ruh hali çok iyiydi zıplıyor oynuyordu durumu düzeldi. Bu seferde mars ishal oldu venüs gibi kakaolu su olarak resmen tuvalete çıkıyordu ve iştahı çok açık. Veteriner hekimi çok uzakta olduğu için musait olup gidemiyorum ne yapmam lazım mama değişikliğinden de yada iç paraziti varsa ondan olmuş olabilir mi ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Yavru kedileriniz 6-7 haftalık olarak belirtmişsiniz. Bu dönemde literatürde önerilen hala anne sütüne devam etmeleri ve gelişimlerini tamamlamaları için en az 8-10 hafta anne sütünün kesilmemesidir. Ayrıca anne sütü ile alacakları besinlerin yanında bağışıklık sistemi için destekleyici içeriklerin edinilmesi ileri yaşlardaki sağlıkları için hayati önem taşır.

Bunun dışında bahsettiğiniz tablo bir parazit kaynaklı probleme dayanıyor olabilir. Ancak her 2 yavruda da görmeniz bulaşıcı olabilen virüs yada bakteri kaynaklı enfeksiyon nedeniyle olabilir. Muhtemelen kum kaplarını ortak kullandıkları için bahsettiğim ihtimallerin hepsinde bulaşma riski var.

Kedilerinizin detaylı bir muayenesinin ardından parazit tedavisinin ve aşı programının planlanmasını öneriyorum. Bu süreçte hastalıklar çok hızlı ilerleyebilir.

Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?