HepiSorKategori: BakımKedim kendi yavrusu ile çiftleşirse ne olur?
mylovelycatyy 2 sene önce sordu

british shorthair dişi kedim yavrusu olan scottish erkek kedi ile çifteşmiş ve sanırım hamile. anne kedinin yavrusuyla çifteşmesi sonucu doğan yavrularda rahatsızlıklara rastlar mıyız? ne gibi sorunlarla karşılaşırız? aynı zamanda bir tane de dişi yavrusu var ve erkek kedi bu kediyle yani kardeşi ile de çiftleşmeye çalışıyor ayrı odalarda tutuyoruz ama bazen kaçıyor eğer kardeşler arasında da çiftleşme olursa biz istemeden ne olur? şuan için kısırlaştırmamız mümkün değil ne çözümler yapılabilir? teşekkürler

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kan bağı olan kedilerin çiftleşmesi (erkek kardeşi, kız kardeşi, baba ve kızı, anne ve oğlu veya uzak kardeşleri) riskleri dolayısıyla önerilmez. Bu durumun genetik kusurların gelişme riskini arttırdığı biliniyor. Araştırmalara göre aile içi çiftleştirilen kedilerde ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştı.
 
Aile içi çiftleşme sonrası görülen problemler arasında küçük boyut , burunda yapısal bozukluk, çene bozuklukları, anormal göz yerleşimi ve asimetri bulunur. Normale göre daha düşük doğurganlığa sahip olabilirler ve özellikle genç kedilerde kanser görülme sıklığı daha yüksektir. Bağışıklık sistemi yetersizlikleri de oldukça yaygındır. 
 
Cinsle ilişkili sağlık sorunları yaygın olarak görülebiliyor. Örneğin British shorthair kedilerde ölüme neden olabilen bir böbrek hastalığı görülme ihtimali bu tip çiftleşmelerde daha yüksektir. Vakit kaybetmeden kısırlaştırmanız en sağlıklısı olacaktır.
 
Görüşmek üzere
 
 

mylovelycatyy 2 sene önce yanıtladı

doğan yavrular ölecek mi yani? 🙁

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Bunun için kesin bir şey söylemek mümkün değil ancak doğacak yavrunun genleri ( aynı kan bağından ) daha kısıtlı bir gen havuzundan alınacağı için bazı sağlık problemlerine yatkınlığı daha fazla olacaktır.
 
Bu problemlerin ortaya çıkıp çıkmaması her yavruda farklılık gösterecektir. Kesin hasta yada sağlıklı doğacak denemez ancak olası riskleri bilmeniz ve gerektiğinde erken müdahale etmeniz için durumu açıklamaya çalıştım.
 
Umarım sağlıklı ve uzun ömürleri olacaktır 🙂

Toplam 65 kişiden 53 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?