HepiSorKategori: SağlıkKedim kısırlaştırıldı ancak kızgınlığı devam ediyor
Profile photo ofgosde_93_fbgözde toprak 3 sene önce sordu

Merhabalar, öncelikle bu güzel hizmetiniz için teşekkür ederim. Benim bir kedim var 1 yaşında 3 ay önce kısırlaştırdık. Ama hala kızgınlığa giriyor. Şu an amelyat sonrası 2.kızgınlığını yaşıyor. Ameliyatı yapan veterıner bı kac defa olabılır ama hafıf şekilde atlatır dıyordu ama hiç hafif atlatmıyor hatta daha uzun sürüyor şuan. Başka bı veterıner de yumurtalık bırakmıs olabilirler içerde ,hiç normal değil diyor. Kime inanacağımı şaşırdım. Kim para için kim hayvan sevgisi için yapıyor anlamadım. Öğrenciyim bulunduğum yerde güvendiğim tanıdıgım bi veterıner yok .
Bugün ameliyatı yapan kişi ile tekrar konuştum . Kesinlikle aldım yumurtalıkları ama boyle bir sorunla ilk defa karşılaştım diyor demek ki cinsel isteği çok yüksek bir kedi diyor.siz karşılastınız mi böyle bir durumla umarım dönüş yaparsınız😓

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Eğer gözden kaçabilecek bir boyutta kalıntı ise ultrason ile farkedilemeyebilir. Dostunuzun hormon tahlillerinin ardından tekrar bir operasyona ihtiyacı olabilir. O bölgede yönlendirebileceğimiz bir klinik bulunmuyor ancak istanbul üniversitesi veteriner fakültesi hastanesi doğum bölümünde dostunuzun muayene edilmesini sağlayabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Doğan Yetim Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Düşünceleriniz için teşekkür ederiz 🙂 Operasyon sonraki ilk hafta herhangi bir kızgınlık belirtisi görmüş müydünüz? Kısırlaştırılma sonrası ortaya çıkabilen bu durumda bazı ihtimaller hakkında size bilgi verebilirim.

  • Operasyon sırasında yumurtalıkların tam olarak alınmaması 
  • Yumurtalık dokusunun hala daha bulunması
  • Beklenenden fazla yumurtalığın bulunması ( Nadir olarak )

Bazen yumurtalığın dışında ve operasyon sırasında kolayca görülemeyen yumurtalık dokusu bahsettiğim gibi bu duruma neden olabilir. Bu nedenle hormon döngüsü devam eder ve kızgınlık belirtileri görülür. Nadiren de olsa bu durumla karşılaşılabiliyor. 
 
Bazı durumlarda bu davranışların kızgınlık davranışları olarak düşünüldüğü ve karışabildiğini görüyoruz. Eğer bu sürecin gerçekten kızgınlık olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizden tekrar kontrol etmesini istemelisiniz. Ayrıca hekiminiz idrar tahlili veya hormon testleri ile kızgınlık ihtimalini netleştirebilir.
 
Geçmiş olsun.

Profile photo ofgosde_93_fbgözde toprak 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Doğan bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Operasyon sonrası ilk hafta bahsettiğiniz gibi bir durum yaşamamıştık. Şuan amelıyat sonrası 4 bucuk ay falan oldu. Ama durum devam edıyor kesim 4.kez kızgınlığa girdi(ameliyat sonrası). Veteriner hekim yumurtalık kalıp kalmadığını anlamak için açmam gerekiyor ultrasonla belli olmaz hatta açınca bile görmemiz kesin değil dedı. Ben ultrasonla görülebiliyor dıye duydum . Tekrar ameliyat ıstemıyorum çünkü çok zor atlatmıştık. Benim size sorum şu: ultrason ile yumurtalık kalıp kalmadığı anlaşılır mı? Ve ızmıtte önerdiğiniz veteriner var mi?

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?