HepiSorKategori: SağlıkKedim kusuyor, tedavisi nasıl olmalı, ne yapmalıyım?
mylovelycatyy 3 sene önce sordu

british shorthair cinsi 2 yaşındaki dişi kedim beş ay önce doğum yaptı. şuan da yavrularla bağı kesildi onlardan nefret ediyor vuruyor ve kaçıyor. yaklaşık iki aydır bir odada onlardan uzakta tek başına duruyor. iki haftadır kedim kusuyor ve son iki gündür de mama yememeye başladı. yeni aldığımız mamadan kaynaklı mı bilmiyorum. ama yemiyor sürekli yatıyor. yaş mamadan biraz yiyor dün yine kustu. bu sefer köpük gibiydi ve dışkısı açık sarı ve sıvıydı kedim kusuyor ve şuan 2,6 kiloya düştü sebebi nedir?

Ne yapmalıyım? kıskançlık mı? yoksa başka bir şey mi bir de en son olduğu aşı kuduz aşısıydı. ilk defa doğum yaptı diye üstüne bir de aşı olunca ağır mı geldi? Ne yapmalıyız bir veterinere sorduk. sıcaklardan olduğu için gayet doğal olacağını, başka bir veterinere götürdüğümüz takdirde boşu boşuna vitamin verip kan alacaklarını hiç bir işe yaramayacağını söyledi. lakin kedim kusuyor. ve durumunun normal olduğunu düşünmüyorum yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Kedim kusuyor, tedavisi nasıl olmalı, ne yapmalıyım?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Mama değişikliği bazen kedileri strese sokabilir ve aniden değiştirilen mamalar ishale sebep olabilir. Bu yüzden mama değişimlerini yavaş yavaş olacak şekilde 1 haftaya yayılmasını öneriyoruz.

Ancak bahsettiğiniz genel iştahsızlık ve keyifsizliğin yanında kusma ve ishale bağlı kilo kaybı ciddi bir durumu işaret ediyor olabilir.

Kronik kusmaya sebep olabilecek sağlık problemleri ;

  • Midede görülebilecek kistler,
  • Gastrit,
  • Tiroid problemleri,
  • Sindirim sistemi problemleri,
  • Karaciğer problemleri,
  • Diyabet,
  • Kronik böbrek problemleri,
  • Pankreas problemleri
  • Tümörler,
  • Parazitler şeklinde özetleyebiliriz.

Parazit tedavilerini düzenli olarak takip edebiliyor musunuz? Bunun yanında farklı aromadaki yaş mamaları denediğinizde yine isteksiz mi yaklaşıyor. Bir miktar iştahsızlık ve hareketsizlik bu sıcaklarında normal kabul edilebilir ancak buna eşlik eden kusma ve ishal farklı bir problemin olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle imkanınız dahilinde bir veteriner fakültesinin hastanesinde iç hastalıkları bölümüne başvurabilir gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

Vakit kaybetmemeniz daha fazla kilo vermeden ve bağışıklık sistemi zayıf düşmeden müdahale edilebilmesi açısından önemlidir. Özellikle tedavi sürecini belirleyecek ana etken erken müdahale olacaktır. Gelişmelerden bizi tekrar haberdar edebilirsiniz.

Geçmiş olsun.

mylovelycatyy 3 sene önce yanıtladı

Kedimizi veterinere götürdük mama değişikkiğinden olduğunu söyledi önceden de alıştırmadan direk değiştiriyordum mamasını bir sorun olmuyordu yiyordu ama bu sefer sorun oldu sanırım. Kalbini dinledi, ateşine baktı. Malt verdiğimiz için midesi bulanıyormuş ve yaaş mama da vermeyecekmişiz kuru mamasını da eski mamasını aldık. Check-up ya da herhangi bir kan alımı gerçekleşmeden sorunu teşhis etti. İçim rahat etmiyor henüz. Sizce de normal mi?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Kedinizin yaşı ilerledikçe bu tarz bakım ve beslenme hatalarından daha fazla etkilenebilir. Şu ana kadar sindirim konusunda bir problem yaşamamış olsanız da beslenme değişikliklerinin ani değişiminde ciddi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

 

Ayrıca tüy konusunu da gözden geçirmenizi öneririm.

Kedim ara ara kusuyor. Ne yapmalıyız?

Eğer şikayetleriniz devam ederse tekrar görünmenizi öneririm. Hekiminizin muayene sonrası belirlediği tedaviye bizim dostunuzu görmeden bir yorum yapmamız doğru olmaz. Geçmiş olsun.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?