HepiSorKategori: SağlıkKedim Müjgan 7 aylık. Yaklaşık bir haftadır çenesinin altında yara var
Aysu Çeliktaş 3 sene önce sordu

Kedim Müjgan 7 aylık. Yaklaşık bir haftadır fotoğrafta görüldüğü gibi. Kokulu ve kanlı salya oluyor çenesinin altında, burnunda da yara var gibi ancak anlayamadım. Sivri olan yerlere burnunu sürtüp kaşımaya çalışıyor. İlk iki gün mama yemedi, şimdi artık az az da olsa yiyor. Veterinere götürdüğümüzde alerjik bir durum olabileceğini belirtip ilaç verdi. İlacı 5 gündür veterinerin önerdiği dozda kullanıyorum ama hiçbir iyileşme yok. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum, sevgiler..

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin yarasının bulunduğu bölge temiz tutulması zor ve dış etkilere çok açık bir bölge olduğu için iyileşme süreci uzayabilir. Ayrıca burnunu sürtmesi de yaranın iyileşmesini geciktiriyor. Bölgenin çevresini batikon ile temizleyebilirsiniz ancak yaranın üzerine sürmemeye gayret etmelisiniz. 
 
Bölgenin tedavisinde kullandığınız ilacı kedinizin yalamaması ve bir süre emilmesi için beklemesini sağlayabilirsiniz. Kedinizin vücudunda bir kaşıntı yada tüy dökülmesi gözlemliyor musunuz? Beslenmesi konusunda da bilgi verebilirseniz yardımcı olabiliriz.
 
Geçmiş olsun

aysuceliktas 3 sene önce yanıtladı

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim, çok müteşekkir oldum çünkü ne yapacağımı bilemez haldeyim. Kullandığımız ilacın adı “Deltacortril” ve zaten hap şeklinde olduğu için emilmesi açısından bir sıkıntı yok. Vücudunda kaşıntı ya da herhangi bir tüy dökülmesi yok. Yalnızca yarasının olduğu bölgeyi sivri köşelere sürterek kaşımaya çalışıyor. Mama olarak Pro Plan Junior kullanıyoruz. Tekrardan çok teşekkür ederim

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Veteriner kliniğinde bulabileceğiniz yara temizleyici solüsyonlarla destekleyebilirsiniz. Beslenme konusunda eğer bir iştahsızlık varsa bu ağız içi enfeksiyonları da akla getirebilir. Ağız kokusu, salya, akıntı gibi problemlerde yaş mama takviyesi sağlamanızı ve hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?