HepiSorKategori: BakımKedim sokaktaki kedilerden hastalık mı kaptı?
Serkan 2 sene önce sordu

Merhaba. Evde baktığım 2, 4 ve 1 yaşına henüz girmiş üç kedi kızım var. Aşıları tam.
Üç ay önce kapımın önünde bulduğum devamlı hapşıran ve burun akıntısı olan bir sokak oğlanına camımın önünde bakmaya başladım. Bir aylık tedavi sürecinden sonra ilgilenen hekim, kronik bir grip taşıyıcısı olduğunu ve mevsim geçişlerinde,bağışıklık düşmesinde hastalığın tekrar edeceğini söyledi. (Oldukça fazla mukus bulaştırıyordu heryere)
Bu sırada camdan oğlanla koklaşan kızım da grip gibi oldu ancak basit bir antibiyotik tedavisiyle iyileşti. (Bu süreçte onu diğer kızlardan ayrı tuttum)

Sorum şu; bu oğlan kedicik devamlı benim camımda ve sinekliklere yapışık halde yaşıyor. Ona küçük bir ev bile yaptım. evden hiç çıkmayan kızlarıma bu hastalığı camdan/sineklikten bulaştırma ihtimali var mı? Bu virüs o kadar bulaşıcı mı? Oğlanı evimin çevresinden uzaklaştırmadan bulunabilecek bir çözüm var mıdır? Eğer kızlarıma bulaşırsa onlar da oğlan kadar ciddi hasta olurlar mı? Yardıma muhtaç bir oğlancığa sırt dönmek asla istemiyorum ona hep bakmak istiyorum ama elbette kızlarımı da riske atmak istemiyorum bu sorunun doğru çözüm yolu ne ve nasıl olabilir? (Oğlanı hasta olduğu için kimse sahiplenmek istemiyor çok üzülüyorum o yavrucuk için)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Maalesef sokaklarda oldukça sık karşılaştığımız virüs kaynaklı ve özellikle solunum sistemlerini etkileyen hastalıklar mevcut. Bu hastalıkların tedavilerini kedi özelinde yapsanız dahi çevrede virüsün bulunmaya devam etmesi ve tüm kedileri aynı anda tedavi etme şansımızın olmaması nedeniyle yayılmaya devam ediyor. 
 
Bu süreçte size tüm kedilerin bağışıklıklarını güçlendirmenizi tavsiye edebilirim. Özellikle multivitamin şuruplar ile destekleyebilirseniz iyileşmelerini ve bağışıklık kazanarak tekrar hasta olmalarını önleyebilirsiniz. Ağır belirtiler taşıyan ve enfeksiyonu ciddi seviyeye ulaşan sokak kedilerini ise belediye veteriner işlerine bildirerek tedavisini takip edebilirsiniz.
 
Bulaşma riski ise bulunuyor. Ancak bu virüs olduğu için aslında sürekli hasta olacak gibi bir durum yok. Bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece bir sorun yaşamayacaktır. Bunun da yolu doğru beslenme ve iyi bir bakımdan geçiyor. Evdeki kediler için risk devam edecektir ancak şu ana kadar bulaşmış olma ihtimali de bulunduğu için bağışıklıklarının güçlü olması yeterli olacaktır.  

Geçmiş olsun.

 

Serkankevik 2 sene önce yanıtladı

İlginize, içtenliğinize, dikkatinize çok teşekkür ederiz. İçimizi rahatlattınız. Tavsiyelerinizi özenle uygulayacağız. Zamanınızı ayırdığınız için ayrıca teşekkürler. Sokak oğlumuz ve kızlarımız da bol mırıltılı teşekkürlerini iletir.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

🙂 Biz teşekkür ederiz. İyi olmaları bizim için yeterli. Sağlıklı günler dilerim

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?