HepiSorKategori: BakımKedim son zamanlarda ishal oldu ne yapabilirim?
K3L3B3K 2 sene önce sordu

Merhaba,
Kedim van kedisi dişi , yaklaşık 2-3 yaşlarında kilosunu bilmiyorum çok zayıf değil. 1 ay önce anne oldu. Sorunum bugün ishal başladı. 2 defa kazarken de her yerini bulaştırıyor anne olduğu için süt yapsın diye whiskas ıslak mama veriyorum tabi yanında petshoptan her zaman aldığım paket kuru mamasını da koyuyorum. Suyunu çeşmeden koyuyorum. İshal olunca çok su içiyor daha temin önünden biraz çektim. İshalliğin gitmesi için ne yapmam lazım çünkü emziren bir anne sonuç olarak hemen geri dönüş yaparsanız mutlu olurum. Durumuna göre yakınımdaki veteriner kliniğine götürücem.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba Şule,
 
Kedilerde ishal oldukça sık karşılaştığımız ve bir çok farklı sebebe bağlı görülebilen bir belirti. Dolayısıyla annede olabilecek bir çok farklı etken kaynaklı olabilir. İlk olarak yakın zamanda ani mama değişimi yapıldıysa bu ishale yol açabilir. Aniden farklı marka bir mama kullanılması sindirim sistemini zorlayacaktır. 
 
Bununla birlikte parazit tedavilerini düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Yavrular aracılığı ile çevreye de parazit yumurtaları saçılmış olabileceğinden genel bir parazit tedavisi yapılması önerilebilir. Suyunu asla kesmemeli, aksine ishal ile kaybedilen sıvı kaybının takviye edilmesi için sürekli taze su ve yaş mama desteği sağlamalısınız. Bu dönemde günde 1 paket yaş mamayı sulandırarak vermenizi öneriyorum. Ayrıca hekiminize danışarak probiyotik takviyeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
Eğer ishalde iyileşme gözlemlemiyorsanız veteriner hekime görünmelisiniz. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?