HepiSorKategori: SağlıkKedim son zamanlarda kasılmaya başladı
Emine 2 sene önce sordu

Merhabalar dişi bir kedim var yaklaşık 4 senedir besliyorum.Son 4-5 aya kadar sağlık açısından dışarıdan gözüken bir sıkıntısı yoktu.Ancak son zamanlar da kasılma tarzı bir durum yaşıyor.İlk başlar da karın ağrısı diye düşündüm ve geçer dedim.Ancak geçmedi ve devam ediyor.Gün içerisinde en az 3-4 kere görüyorum.Ne olabilir veya ne yapabilirim.(Apartman da yaşıyoruz.Ve dışarı çıkarmaya çalışınca her yerimizi tırmalıyor.Kutusu var ona koyup çıkarmayı deniyoruz bu seferde çok bağırıyor bizde acıyoruz bu yüzden veteriner vs. götüremiyoruz.)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizdeki kasılmaların sıklığı, süresi ve varsa tetikleyen bir sebebin bilinmesi gereklidir. Eğer hali hazırda bir gebelik yaşamıyor veya bir ilaç kullanmıyor ise altında yatan diğer sebepler değerlendirilebilir. 
 
Parazit tedavilerini düzenli takip edemediyseniz parazit kaynaklı kasılmalar görüyor olabilirsiniz. Ayrıca aşırı ağrı, sinir sistemi problemleri, kandaki şeker seviyesinin aniden düşmesi, böbrek problemleri gibi bir çok farklı nedene bağlı olabilir. 
 
Bir kedi taşıma kutusu ile dostunuzu veteriner hekiminize gösterebilirsiniz. Bunun için havlu veya örtü gibi yakalamanızı sağlayacak bir eşya da kullanabilirsiniz. 
 
Eğer kediniz dokunmaya karşı çok hassas ise, tekrarlanan tırmalama ve agresiflik gibi belirtiler ciddi bir ağrıya işaret ediyor olabilir. 
 
Bir diğer taraftan beslenme eksiklikleri, elektrolit dengesinin bozulması, nadiren de epilepsi tablosu da göz önüne alınması gereken kasılma sebepleridir.
 
Görüşmek üzere

Toplam 13 kişiden 9 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?